کدام نان ها بیشتر چاقمان می نمایند؟

به گزارش آی تی گپ، مجله سیب سبز/ یکی از انواع رایج نان به ویژه در رژیم های لاغری، نان جوست که از آرد جو تهیه می گردد. آرد جو نسبت به آرد گندم قدرت سیرکنندگی و فیبر بالاتری دارد؛ بنابراین برای کسانی که چاق هستند و قصد دریافت رژیم لاغری دارند، انتخاب مناسب تری است.

کدام نان ها بیشتر چاقمان می نمایند؟

بعد از خواندن این مطلب دیگر کالری نان ها را دست کم نمی گیرید. به ظاهر نان که نگاه می کنید نفس راحتی می کشید و فکر می کنید آن قیافه و زیبایی به اندازه ای کالری ندارد که شما را چاق کند.

برای همین انتخاب اول شما در کنار غذاهایی مثل انواع برنج، ماکارونی و سیب زمینی نان است اما غافل از اینکه نان ها در مدل های مختلف کالری هایی دارند که اگر پای حساب و کتاب بنشینید شاید چیزی کمتر از برنج و بقیه غذاها نباشد. باید توجه داشته باشید یک کف دست نان هیچ وقت نمی تواند شما را به اندازه یک بشقاب برنج یا دو عدد سیب زمینی پخته سیر کند و باید مدام در حال رفت و آمد به آشپزخانه و خوردن نان باشید.

همین جاست که در انتخاب اشتباه می کنید. هیچ وقت نباید گول ظاهر زیبای نان ها را بخورید. ما نمی گوییم نان نخورید اما اگر می خواهید اضافه وزن نداشته باشید یا در رژیم لاغری تان پیروز باشید، حتما باید حواس تان به نان خوردن تان باشد.

در این مطلب کالری انواع نان های سنتی و غیر سنتی را آنالیز نموده ایم. در رژیم های غذایی واحد اندازه گیری نان اندازه کف دست است. شاید دو کف دست نان بربری یا سنگک شما را سیر کند اما مطمئنا با دو کف دست نان لواش یا تافتون سیر نمی شوید.

نان بربری

بربری یکی از محبوب ترین نان های سنتی ایرانی ها به ویژه هموطنان آذری زبان ماست که از آرد گندم نیمه کامل (نیمه سبوس گرفته) تهیه می گردد. بوی مطبوع بربری به حدی است که امکان ندارد از کنار نانوایی بربری رد شوید و هوس نکنید یکی بخرید. در هر کف دست (بدون احتساب انگشتان) از نان بربری 75 تا 80 کیلوکالری انرژی موجود است.

نان تافتون

تافتون هم یکی دیگر از انواع نان های سنتی ایرانی هاست که هواداران زیادی دارد. این نان از آرد گندم سفید یا سبوس گرفته تهیه می گردد. نان تافتون معمولا گرد است و قطری حدود 40 سانتی متر دارد. این نوع نان در گذشته بی نمک پخت می شد و به عنوان نان رژیمی برای بیماران دارای فشار خون مورد استفاده قرار می گرفت. در هر کف دست از نان تافتون 35 کیلوکالری انرژی وجود دارد.

نان لواش

لواش، نان سنتی مردم ارمنستان است؛ البته این نان یکی از نان های محبوب ما ایرانی ها هم هست. در تهیه این نان نازک از آرد سفید (سبوس گرفته) استفاده می گردد. از آنجایی که در تهیه این نان از آرد سفید و جوش شیرین استفاده می گردد از لحاظ تغذیه ای نسبت به سایر نان های سنتی ایرانی صندلی پایین تری دارد. هر کف دست نان لواش حدود 25 کیلوکالری انرژی دارد.

نان سنگک

سنگک، نان ملی ایرانی ها و بی شک محبوب ترین نان است که روی سنگریزه های داغ در تنور پخته می گردد؛ البته حالا نوع ماشینی سنگک هم پخته می گردد که خیلی هوادار ندارد. این نوع نان را از آرد کامل (سبوس نگرفته) تهیه می نمایند. این ویژگی باعث می گردد نان سنگک از لحاظ کیفیت تغذیه ای یک سر و گردن بالاتر از بقیه نان ها باشد. در هر کف دست از نان سنگک معادل 75 تا 80 کیلوکالری انرژی نهفته است.

نان باگت

باگت، نان فرانسوی است که از آرد گندم سفید یا سبوس گرفته تهیه می گردد. این نان بافتی یکنواخت و ضخامتی مناسب دارد و پوک و روشن است. همچنین پوسته آن تردی خوبی دارد و برای تهیه انواع ساندویچ مناسب است. در هر برش 30 گرمی از نان باگت (شیرین نشده) حدود 75 کیلوکالری انرژی وجود دارد.

نان تست

تست نوعی نان ورقه شده انگلیسی است که با قرار دریافت مقابل حرارت، برشته می گردد. نان تست را می توان با آردگندم و آرد روگن (چاودار) تهیه کرد. اگر در تهیه نان تست آرد روگن یا چاودار استفاده شده باشد به دلیل اینکه این آرد تیره است، نان تست به دست آمده هم تیره می گردد که به تست سیاه معروف است. هر یک برش نان تست متوسط، معادل یک واحد نان و برابر با 80 کیلوکالری انرژی است.

نان جو

یکی از انواع رایج نان به ویژه در رژیم های لاغری، نان جوست که از آرد جو تهیه می گردد. آرد جو نسبت به آرد گندم قدرت سیرنمایندگی و فیبر بالاتری دارد؛ بنابراین برای کسانی که قصد دریافت رژیم لاغری دارند، انتخاب مناسب تری است؛ البته کالری آن با انواع نان های تهیه شده از آرد گندم فرقی نمی کند. در هر کف دست نان جو حدود 80-75 کیلوکالری انرژی نهفته است.

نان سوخاری

نان سوخاری نان حجیم شده ای است که برش داده شده، داخل فر خشک می گردد. انواع نان خشک از جمله نان سوخاری در صورتی که از آرد کامل و سبوس نگرفته شده تهیه شده باشند، از لحاظ تغذیه ای بسیار سودمند هستند. نان های خشک از جمله نان سوخاری شاخص گلایسمی پایین و قدرت سیرنمایندگی بالایی دارند. این نان برای دیابتی ها و کسانی که قصد لاغر شدن دارند، گزینه مناسبی است. یک تکه نان سوخاری متوسط (شیرین نشده) حدود 35 تا 40 کیلوکالری دارد.

نان همبرگری

همان طور که از اسمش پیداست، از این نان برای سرو همبرگر استفاده می گردد. این نان خوشمزه برحسب آنکه شیرین شده یا شیرین نشده باشد، کالری متفاوتی دارد. در اغلب رستوران ها از انواع شیرین شده نان همبرگر استفاده می گردد. در هر 30 گرم نان همبرگر معمولی که تقریبا معادل نصف آن می گردد حدود 80 کیلوکالری انرژی موجود است.

منبع: همگردی
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1138

به "کدام نان ها بیشتر چاقمان می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام نان ها بیشتر چاقمان می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید