کاوشگر چانگای 5 چین برای فرود تاریخی بر سطح ماه آماده میشود

به گزارش آی تی گپ، چین در کوشش خود برای نمونه برداری از سطح ماه به یک نقطه عطف مهم رسیده است و سطح نشین چانگ ای 5 برای فرود تاریخی بر سطح قمر زمین آماده می گردد.

کاوشگر چانگای 5 چین برای فرود تاریخی بر سطح ماه آماده میشود

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

فضاپیمای چانگ ای 5 (Change 5) در 23 نوامبر (4 آذر) به فضا پرتاب شد تا پس از سال 1976 میلادی، نخستین مأموریت برای آوردن نمونه سنگ و خاک ماه به زمین باشد. این کاوشگر در تاریخ 28 نوامبر (8 آذر) به مدار ماه رسید. به گزارش خرگزاری دولتی چین شین هوا، مجموعه سطح نشین و صعودگر این مأموریت روز گذشته از مجموعه مدارگرد و وسیله نقلیه بازگشت در مدار ماه جدا شدند تا برای فرود در نزدیکی قله مانز رامکر (Mons Rümker) در منطقه اقیانوس طوفان ها (Oceanus Procellarum) آماده باشند.

مقامات اداره ملی فضایی چین (CNSA) اعلام کردند فضاپیما عملکرد خوبی دارد و ارتباط آن با پایگاه کنترل زمینی به صورت عادی در جریان است.

در حالی که سطح نشین و صعودگر به سمت ماه حرکت می نمایند، مدارگرد ماه و فضاپیمای بازگشت چانگ ای 5 به گردش خود پیرامون ماه ادامه می دهند. فرود ماه نشین باید به زودی انجام گردد زیرا این کاوشگر که نیروی آن از انرژی خورشیدی تأمین می گردد، تنها دو هفته (یک روز در ماه) فرصت دارد تا نمونه ها را جمع آوری کند. به گفته مقامات CNSA کل مأموریت 23 روز طول خواهد کشد.

اگر همه چیز خوب پیش برود، این مجموعه به آرامی در منطقه اقیانوس طوفان ها در ماه فرود می آید و حدود 2 کیلوگرم نمونه از سطح و عمق ماه تا 2 متری جمع آوری می نماید. طی دو هفته، نمونه ها در وسیله نقلیه صعود بسته بندی می شوند تا در نهایت این صعودگر از سطح بلند شده و با فضاپیمای مداری دیدار کند.

چین در حال حاضر سه فضاپیمای فعال در سطح ماه دارد که شامل سطح نشین لندر چانگ ای 3 است که در سال 2013 به ماه وارد شد و همچنین سطح نشین چانگ ای 4 و سطح نورد یوتو 2 (Yutu 2) که در ژانویه 2019 در نیمه تاریک ماه فرود آمدند. همه این مأموریت ها بخشی از برنامه بلندپروازانه کاوش های چین در ماه است.

اما مأموریت چانگ ای 5 یک نقطه عطف هم در این راستا محسوب می گردد زیرا اولین کوشش این کشور برای آوردن نمونه هایی از ماه است. چین در این مأموریت از همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) نیز برای ردیابی فضاپیما بهره می برد و در صورت موفقیت، نمونه های جمع آوری شده از ماه در اواسط دسامبر (اواخر آذر) به چین می رسند.

عکس کاور: جدایش مجموعه سطح نشین و صعودگر چانگ ای 5 از مجموعه مدارگرد و وسیله نقلیه بازگشت به زمین

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1476

به "کاوشگر چانگای 5 چین برای فرود تاریخی بر سطح ماه آماده میشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر چانگای 5 چین برای فرود تاریخی بر سطح ماه آماده میشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید