کارایی واکسیناسیون کشوردر کاهش میزان بستری در دریافت کنندگان واکسن ها، چشمگیر بوده است

به گزارش آی تی گپ، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: بر اساس اعلام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و با طرحی که در چندین دانشگاه علوم پزشکی از ابتدای امسال اجرایی شده، کارایی واکسیناسیون کشور در کاهش اندازه بستری در دریافت کنندگان واکسن ها، چشمگیر بوده است.

کارایی واکسیناسیون کشوردر کاهش میزان بستری در دریافت کنندگان واکسن ها، چشمگیر بوده است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران دکتر کیانوش جهانپور گفت: با سفارش و حمایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و به منظور مراقبت فعال عوارض واکسن های رایج مورد استفاده در کشور، مطالعه ای با استفاده از آخرین راهنمای سازمان جهانی بهداشت منطبق بر طراحی CEM یا (Cohort Event Monitoring) با مجری گری دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و در هفت شهر کشور شامل شاهرود، رشت، بیرجند، مشهد، سنندج، زاهدان و کرمان از ابتدای امسال در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: این مطالعه مورد توجه و علاقه سازمان جهانی بهداشت در ژنو قرار گرفته و مقرر شده مورد حمایت معنوی و مالی آن سازمان هم قرار گیرد. در این طرح قرار است حداقل 30 هزار نفر از دریافت کنندگان هر یک از واکسن های اسپوتنیک، سینوفارم، آسترازنکا و کووایران برکت به مدت 17 هفته پس از دریافت دُز دوم (در خصوص آسترازنکا 25 هفته پس از دُز دوم) و به صورت فعال (تماس تلفنی هفتگی) مورد پیگیری قرار گرفته و عوارض مهم قابل انتساب به واکسن، ابتلا به کووید 19 (بالینی و آزمایشگاهی)، بستری به علل مختلف از جمله ابتلا به کووید 19 و نهایتا مرگ در این افراد ثبت و پیامد های مهم مورد اشاره (بستری و مرگ) در کمیته های بررسی و طبقه بندی علت بستری یا فوت به دقت بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو یادآور شد: بنا بر اعلام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تا کنون بیش از یک سوم از تعداد نمونه مورد نیاز یعنی حدود 40 هزار نفر از 120 هزار نفر، وارد مطالعه شده و مطالعه تا زمان رسیدن به تعداد مقرر ادامه خواهد یافت همچنین قابلیت اضافه شدن واکسن های تازه به این مطالعه در صورتی که وارد سیستم واکسیناسیون کشور شوند، وجود دارد.

دکتر جهانپور گفت: با توجه به اهمیت و فوریت تجزیه و تحلیل داده ها تا این مرحله جهت پاسخ به سوالات مهم کشور و اینکه در همین مرحله هم داده های ارزشمندی در خصوص تعداد بستری به علت ابتلا به کووید 19 در زمان های مختلف متعاقب دریافت واکسن به دست آمده، مجری طرح با هدایت و نظارت اعضای کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون کووید 19 که در این معاونت تشکیل شده، تجزیه و تحلیل میانی روی این داده ها انجام داده اند که در جلسات متعدد کارشناسی از طریق اعضای کمیته راهبری که همگی از اساتید به نام و صاحب نظر در این زمینه هستند، بررسی و مورد نقد و اصلاح قرار گرفته است.

وی شرح داد: بر اساس یافته های این مطالعه، کارایی واکسیناسیون کشور در کاهش اندازه بستری در دریافت کنندگان واکسن ها، چشمگیر بوده است. آنچه از یافته های توصیفی این مطالعه بر می آید، حاکی از آن است که در مجموع از تعداد 40 هزار و 798 نفری که وارد مطالعه شده اند، یک هزار و 469 مورد کووید 19 گزارش و ثبت شده و 707 نفر از این افراد معادل 48.1 درصد مرد بوده اند و میانگین سن مبتلایان 57.2 با انحراف معیار 18.8 سال و دامنه 18.8 تا 99.8 سال بوده و 960 نفر از این افراد معادل 65.4 درصد بر اساس خودگزارش دهی اعلام کرده اند که دارای تست PCR مثبت بوده اند و 180 نفر از آن ها هم معادل 12.3 درصد به علت کووید 19 بستری شده اند که البته 138 نفر از آن ها PCR مثبت داشته اند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: تعداد افراد وارد مطالعه شده به تفکیک نوع واکسن عبارت است از یک هزار و 98 نفر واکسن اسپوتنیک وی، 22 هزار و 92 نفر واکسن سینوفارم، 13 هزار و 8 نفر واکسن آسترازنکا و 4 هزار و 600 نفر واکسن کووایران برکت.

دکتر جهانپور یادآور شد: یافته های موجود، اثربخشی واکسن ها در پیشگیری از بستری ناشی از ابتلا به کووید 19 معادل 88.6 درصد محاسبه شده است البته ورود نمونه ها به این مطالعه کماکان ادامه داشته و نه تنها پتانسیل اضافه شدن واکسن های تازه به آن وجود دارد، نتایج تکمیلی هم با بررسی های بیشتر از آن قابل استخراج است که متعاقبا و هر زمان که گزارش های مربوطه آماده شد، مورد نقد و اصلاح قرار گرفت، تقدیم می شود. با افزایش حجم نمونه مطالعه و پیگیری بیشتر شرکت کنندگان، این امکان خواهد بود که کارایی برنامه واکسیناسیون کشور در جلوگیری از فوت و همچنین مقایسه عملکرد واکسن ها هم گزارش شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1881

به "کارایی واکسیناسیون کشوردر کاهش میزان بستری در دریافت کنندگان واکسن ها، چشمگیر بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارایی واکسیناسیون کشوردر کاهش میزان بستری در دریافت کنندگان واکسن ها، چشمگیر بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید