واکنش جهان به آشوب در آمریکا چه بود؟

به گزارش آی تی گپ، هجوم طرفداران دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به کنگره آمریکا که در حال تأیید نهایی پیروزی جو بایدن رئیس جمهور منتخب بود، واکنش رهبران و دیپلمات های ارشد کشور های مختلف دنیا را به همراه داشت.

واکنش جهان به آشوب در آمریکا چه بود؟

به گزارش فارس، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به بحران پیش آمده در آمریکا گفت، این کشور دیگر حق ندارد برای دیگر کشور ها درباره دموکراسی نطق کند.

زاخارووا در حساب فیسبوک خود نوشت: ایالات متحده دیگر هرگز قادر نخواهد بود به دنیا بگوید ما معیار و نمونه کامل دموکراسی هستیم.

همچنین دمیتری پولیانسکی سفیر روسیه در سازمان ملل در واکنشی گفت تصاویری که از هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره مشاهده نموده، او را به یاد شورش های هفت سال قبل در اوکراین و براندازی دولت ویکتور یانوکوویچ انداخته است.

او با اشاره به اقدامات وزارت خارجه آمریکا در حمایت از براندازی دولت یانوکوویچ نوشت: بعضی از دوستانم از من می پرسند آیا کسی در حال پخش کردن بیسکوییت میان معترضان است؟.

کنستانتین کوساچوف سناتور روس در واکنش به خشونت های شب گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن دی سی گفت: ایالات متحده در مشخص سیاست و تحمیل آن به سایر کشورها، کلیه حقوق خود را از دست داد.

لئونید اسلاتسکی رئیس کمیته امور خارجی دومای روسیه نیز در واکنش به رخداد های اخیر در واشنگتن دی سی گفت: حوادث اخیر آمریکا نتیجه شکاف در جامعه بود، شورش ها در نزدیکی کنگره بر کل فرایند انتقال دموکراتیک قدرت در این کشور سایه می اندازد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در پیامی ویدئویی گفت: می خواهم دوستی و باور خود را به ایالات متحده ابراز کنم. آنچه امروز در واشنگتن دی سی رخ داد، قطعاً (رفتار) آمریکایی نبوده است. ما به قدرت دموکراسی هایمان باور داریم. ما به قدرت دموکراسی آمریکا ایمان داریم.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس نیز در پیای توییتری نوشت: آمریکا حق دارد به دموکراسی خود افتخار کند و برای اقدامات خشونت آمیزی که علیه انتقال قانونی و صحیح قدرت اتفاق افتاده است، هیچ توجیهی وجود ندارد.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز از هواداران ترامپ درخواست کرد به زیر پا گذاشتن ارزش های دموکراتیک سرانجام دهند.

این دیپلمات آلمانی اضافه کرد: دشمنان دموکراسی از دیدن این تصاویر باورنکردنی از واشنگتن دی سی، راضی می شوند.

از سوی دیگر سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به نقل از وی نوشت: در چنین شرایطی رهبران سیاسی باید هواداران خود را به خویشتن داری دعوت نموده و به رویه های دموکراتیک و حاکمیت قانون احترام بگذارند.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز در پیامی توییتری نوشت: کانادایی ها از حمله به دموکراسی در ایالات متحده، نزدیک ترین متحد و همسایه ما، عمیقاً ناراحت و آشفته شده اند. خشونت هرگز بر خواسته مردم پیروز نمی گردد. دموکراسی باید در آمریکا حفظ گردد و همین اتفاق نیز خواهد افتاد.

نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز در پیامی نوشت: از دیدن اخبار پیرامون شورش و خشونت در واشنگتن دی سی آشفته شدم. انتقال مسالمت آمیز و منظم قدرت باید ادامه یابد. نباید اجازه داد این فرایند دموکراتیک نباید با اعتراضات غیرقانونی مورد تخریب قرار گیرد.

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا نیز در حساب توییتری خود نوشت: صحنه های بسیار نگران نماینده ای از کنگره امریکا منتشر می گردد. چنین اقدامات خشونت باری را محکوم نموده و انتقال مسالمت آمیز قدرت به دولت منتخب جدید به وسیله سنت دموکراتیک آمریکایی را دنبال می کنیم.

شامگاه چهارشنبه بود که پس از اعتراض یک سناتور به آرای الکترال ایالت آریزونا، ترامپ از هواداران خود خواست که تظاهرات به اصطلاح مسالمت آمیزی را آغاز نمایند، اما هواداران وی با خشونت به ساختمان کنگره حمله نموده و وارد آن شدند.

بعد از ورود حامیان ترامپ و معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره در واشنگتن، نیرو های امنیتی به یک زن شلیک نموده و او را از پای درآوردند.

جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا با محکوم کردن خشونت هواداران ترامپ در کنگره آمریکا، گفت: این اعتراض نیست، این شورش است. امروز، یادآور دردناکی است از اینکه دموکراسی بسیار شنماینده است. این یک نمایش فجیع است که باید جلوی آن بایستیم. رئیس جمهور ترامپ باید مقابل آن بایستد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1530

به "واکنش جهان به آشوب در آمریکا چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش جهان به آشوب در آمریکا چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید