نحوه راه رفتن و خوابیدن صحیح برای ورزشکاران

به گزارش آی تی گپ، راه رفتن به عنوان یک فعالیت عضلانی مستمر، می تواند در شکل گیری شرایط بدنی افراد به ویژه بچه ها و نوجوانان تاثیر فراوانی داشته باشد، همچنین شرایط های بدنی افراد می تواند به گونه ای متقابل نحوه راه رفتن آنان را نیز مشخص کند.

نحوه راه رفتن و خوابیدن صحیح برای ورزشکاران

به گزارش خبرنگاران، راه رفتن به عنوان یک شرایط پویا دارای مشخصه های طبیعی و تعیین است، هرچند عواملی چون سن، جنس، نوع کفش و سطحی که راه رفتن در آن انجام می گیرد و... می تواند در هر یک از مشخصه های راه رفتن طبیعی، تغییراتی ایجاد کند. در عین حال اگر همواره صبح ها سخت از خواب برمی خیزید و عصبانی و اوقات تلخ هستید این بدان معنا است که بد استراحت نموده اید و نحوه خوابیدن شما باعث شده که چنین احساسی داشته باشید.

مراحل و مشخصه های راه رفتن طبیعی

در این مطلب که از سوی اکبرچاوشیان، متخصص حرکات اصلاحی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار خبرنگاران، قرار گرفته آمده است: بالابودن مرکز ثقل آدمی، دوپا بودن و سطح اتکا اندک نسبت به حیوانات هرچند جابجایی انسان را آسان می نماید، اما حفظ تعادل ایستا و پویای او را مشکل تر وکارکرد عضلات و فشار وارد بر استخوان ها و لیگامنت ها را افزایش می دهد، ازاین رو بعضی راه رفتن را، بازیابی سطح اتکا جدید برای پیشگیری از سقوط های پیایی تعریف نموده اند.

راه رفتن شامل دو مرحله مرحله سکون و نوسان است که مرحله سکون یا حمایت زمانی که یک پا به هنگام راه رفتن به مرحله ای که پا زمین را لمس می نماید تا مرحله ای که آن را ترک می نماید، گویند. مرحله سکون به ترتیب شامل مراحل ضربه پاشنه به زمین، تماس کف پا با زمین، بلندشدن پاشنه از زمین، جداشدن انگشت شست از زمین می گردد.

همچنین مرحله نوسان به مرحله ای که پا در شرایط تعلیق قرار داشته و تماسی با زمین ندارد گویند و به ترتیب شامل مراحل سرعت دریافت اندام، به جلو رانده شدن اندام و کاهش یافتن سرعت اندام می گردد. به مرحله ای که هر دو پا همزمان روی زمین قرار دارند، مرحله حمایت دوگانه می گویند و در راه رفتن های سریع این زمان کمتر و در دویدن ها این مرحله دیده نمی گردد و همچنین در راه رفتن های کند برمقدار آن افزوده می گردد.

شناخت راه رفتن طبیعی از غیرطبیعی

برای شناخت راه رفتن طبیعی از غیرطبیعی توجه به هریک از مشخصات لازم است که شامل دوره راه رفتن (به اتفاقات مشابه و متوالی در یک اندام گفته می گردد؛ یعنی از ضربه یک پاشنه تا ضربه پاشنه بعدی همان پا)، طول گام (فاصله خطی میان دو اندام را طول گام می گویند که این فاصله در مردان به طور متوسط بیشتر از زنان و به طور کلی متوسط طول گام در انسان 40 سانتی متر است)، خط پیشرفت (جهت پیشروی را می گویند که در آن انگشت شست پا نسبت به خط پیشروی یا پیشرفت دارای یک زاویه هفت درجه است) و در نهایت عرض گام (فاصله بین دوپا را روی خط پیشرفت عرض گام می گویند که به هنگام راه رفتن سریع طول آن کاهش می یابد و عرض گام اگر بیشتر باشد موجب تعادل بیشتر می گردد و باید بدانیم که عرض گام در مردان اندکی کمتر از زنان است اما به طور متوسط عرض گام 5 تا 10 سانتی متر است.

شرایط طبیعی بدن در حالت خواب

اگر همواره صبح ها سخت از خواب برمی خیزید و عصبانی و اوقات تلخ هستید، بد استراحت نموده اید و نحوه خوابیدن شما باعث شده که چنین احساسی داشته باشید. این خوابیدن اثرات جانبی مثل سردرد، فک درد و حس سوزن شدن در دست ها و بازوان دارد و شما باید با یاری تخت خواب، تشک و بالش روش مناسب خوابیدن را فراهم کنید و باتوجه به اینکه حدود یک سوم از کل زندگی افراد به خواب و استراحت می گذرد، شرایط صحیح خوابیدن و استراحت کردن بسیار مهم است و اصولا خوابیدن، ترکیبی از هر نوع خوابیدن است.

خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو با زانوهای خم شده، سبب استراحت در ناحیه ستون فقرات می گردد و استفاده از بالش تخت برای راحتی گردن به ویژه اگر شانه های فرد پهن باشد، مفید و بهتر است که زانوی پای زیری نسبتا صاف باشد و پای بالایی خم شده و مابین پای بالایی و زمین یک بالش قرار گیرد.

خوابیدن به پشت

نحوه دیگر خوابیدن برای راحتی پشت این است که فرد در حالت دراز کش (طاق باز) با قراردادن یک بالش زیر زانوها زوایایی در زانو و ران ایجاد کند که این کار علاوه بر یاری به گردش خون، باعث چرخش خلفی لگن و صاف شدن ناحیه کمری می گردد و فشار وارد بر کمر کاهش می یابد.

خوابیدن روی شکم

این نوع خوابیدن روش مناسبی نیست، چون سر برای تنفس مجبور است به یک سمت بچرخد، بنابراین سر و قسمت فوقانی پشت مجبور است از حالت طبیعی خارج گردد که این نحوه خوابیدن باعث درد گردن، بی حسی، سردرد و سرگیجه، کوتاهی و ترآشیل و همچنین خستگی بازوها و شانه ها می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1596

به "نحوه راه رفتن و خوابیدن صحیح برای ورزشکاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه راه رفتن و خوابیدن صحیح برای ورزشکاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید