ناسا روز دوشنبه یک کشف جدید درباره ماه را اعلام می کند

به گزارش آی تی گپ، ناسا قصد دارد روز دوشنبه خبر یک کشف تازه و هیجان انگیز علمی درباره ماه را که با کمک تلسکوپ هوایی سوفیا (SOFIA) انجام شده است، اعلام کند.

ناسا روز دوشنبه یک کشف جدید درباره ماه را اعلام می کند

بیانیه جدید ناسا خبر از یک کنفرانس مطبوعاتی در ساعت 12 منطقه زمانی شرقی (19:30 به وقت تهران) روز دوشنبه 26 اکتبر (5 آبان) برای اعلام این کشف جدید دارد.

این بیانیه نوید یک کشف جدید درباره ماه را می دهد و به برنامه بلندپروازانه آرتمیس ناسا برای بازگشت انسان به ماه اشاره دارد. این کشف به طور مستقیم به رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) یا سوفیا (SOFIA) مربوط می شود که با مشارکت آلمان و آمریکا نخستین پرواز خود را در سال 2007 انجام داد.

سوفیا یک مرکز نجومی معمولی نیست بلکه این رصدخانه ای است که درون یک جت بهینه شده 747 قرار گرفته است و ابزارهای علمی خود را بالاتر از جو زمین حمل می کند تا از اعوجاج ناشی از جو در امان باشد. قرارگیری سوفیا بر روی یک هواپیما، مزیت رصدخانه های زمینی و فضایی را با هم دارد که باعث می شود در عین به روزرسانی نسبتا آسان از تداخل جوی هم جلوگیری شود.

به گفته ناسا چون این رصدخانه مانند یک هواپیما پرواز می کند، مشاهدات هر بخش از آسمان طی پروازی 10 ساعته به کمک آن آسان انجام می شود. ابزار روی سوفیا بر نور فروسرخ تمرکز دارد که اجرام منظومه شمسی و کهکشان های دیگر را مطالعه می کند.

نسیم رنگ والا (Naseem Rangwala) دانشمند پروژه در مأموریت سوفیا از مرکز تحقیقات ایمز ناسا یکی از چهار سخنران روز دوشنبه خواهد بود. پل هرتز (Paul Hertz) که سرپرست بخش اخترفیزیک ناسا است هم او را همراهی خواهد کرد و جاکوب بلیچر (Jacob Bleacher) دانشمند ارشد اکتشاف در اداره مأموریت اکتشاف و عملیات انسانی ناسا و کیسی هانیبال (Casey Honniball) از مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا هم در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

اگرچه موضوعی که در کنفرانس مطرح خواهد شد تازه خواهد بود اما این احتمال وجود دارد که مشاهدات مرتبط با آن جدید نباشد. سوفیا اواسط ماه مارس (اواخر اسفند) به دلیل شیوع ویروس کرونا زمین گیر شد و به گفته ناسا در اواسط ماه آگوست (اواخر مرداد) فعالیت خود را دوباره آغاز کرده است.

این کشف درباره ماه در حالی انجام می شود که تلسکوپ سوفیا در دهه گذشته هم همواره با چالش بودجه روبه رو بوده است و نهاد ریاست جمهوری آمریکا بارها درخواست لغو آن را داشته اما کنگره هر بار آن را بازمی گرداند.

عکس کاور: تلسکوپ SOFIA

Credit: NASA

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1383

به "ناسا روز دوشنبه یک کشف جدید درباره ماه را اعلام می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا روز دوشنبه یک کشف جدید درباره ماه را اعلام می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید