میرکاظمی: اختصاص ارز حمایتی برای نهاده های دامی اثربخشی خاصی ندارد

به گزارش آی تی گپ، رئیس سازمان برنامه و بودجه از مجلس خواست که اجازه دهد با حذف یارانه ارزی نهاده های دامی پول حاصل از آن را به محرومین و اقشار آسیب پذیر اختصاص دهند.

میرکاظمی: اختصاص ارز حمایتی برای نهاده های دامی اثربخشی خاصی ندارد

به گزارش خبرنگاران، سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی در خصوص دو فوریت لایحه تامین مطمئن کالاهای اساسی، نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست های جبرانی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر گفت: هنگامی که به دولت تحویل داده شد ما در خصوص کالاهای اساسی دو مشکل داشتیم متاسفانه به دلیل خشکسالی، میزان برداشت در گندم و نهاده های دامی به شدت کاهش پیدا کرده بود. برهمین اساس میزانی که ما برای واردات این کالاها نیز نیاز داشتیم را به مراتب افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: برای مثال قرار بود در بحث گندم 11.5 میلیون تن از داخل خریداری شود که چهار میلیون و 600 هزار تن خریداری شد و نیاز بود که مابقی آن را وارد کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: از سوی دیگر قیمت های جهانی کالاهایی همچون دانه های روغنی و کنجاله نیز افزایش پیدا کرده بود. با وجود این موارد برای تحقق اهداف وزارت جهاد کشاورزی، بهداشت و صنعت، معدن و تجارت در بودجه به 18 میلیارد دلار ارز نیاز بود.

میرکاظمی اظهار کرد: برهمین اساس ما پیشنهاد می دهیم که مجلس شورای اسلامی موافقت کند میزان یارانه بی اثری که امروز وجود دارد مستقیم به مردم و اقشار مختلف داده شود. در واقع این نوع یارانه دادن ها در بازار اثربخشی زیادی ندارد.

وی گفت: ما قصد داریم از مجلس شورای اسلامی اجازه بگیریم که ارز ترجیحی برای تجهیزات مصرفی بهداشتی و دارو و برای گندم تا پایان سال ادامه پیدا کند ولی برای نهاده های دامی ما یارانه را به صورت مستقیم به خود محرومین بدهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1989

به "میرکاظمی: اختصاص ارز حمایتی برای نهاده های دامی اثربخشی خاصی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرکاظمی: اختصاص ارز حمایتی برای نهاده های دامی اثربخشی خاصی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید