مچ بند در برابر ساعت هوشمند؛ کدام را بخریم؟

به گزارش آی تی گپ، روز به روز شرکت های بیشتری توجه خود را از مچ بند های هوشمند به سمت ساخت ساعت های هوشمند معطوف می نمایند. چنین کاری کاملا منطقی است زیرا یک ساعت هوشمند قیمت بالاتری دارد و بنابراین شرکت سازنده با فروش آن، به سود بیشتری دست پیدا می نماید. با این حال فقط به علت اینکه بازار در حال سوئیچ به ساعت هوشمند است، قرار نیست لزوما شما هم چنین کاری انجام دهید.

مچ بند در برابر ساعت هوشمند؛ کدام را بخریم؟

در این مطلب از زوایای مختلف مچ بند های هوشمند را با ساعت های هوشمند آنالیز می کنیم تا اگر بین خرید این دو گجت مردد مانده اید، راحت تر بتوانید دست به انتخاب بزنید.

دلایل خرید مچ بند هوشمند

قیمت پایین

یکی از مهم ترین مزایای مچ بند های هوشمند، قیمت بسیار پایین آن ها است. بعضی مچ بند ها با وجود داشتن نمایشگر AMOLED، سنسورهای دقیق و عمر باتری بسیار طولانی، با قیمت خیلی مناسبی به فروش می رسند. البته در بازار ایران هم بعضی مچ بند های هوشمند قیمت نسبتا بالایی دارند ولی واقعیت این است که بسیاری از مدل های باکیفیت و محبوب، مالی محسوب می شوند.

از طرف دیگر، باید بگوییم که طبیعتا قرار نیست تمام کاربران از چنین خریدی رضایت داشته باشند. بنابراین بعضی افراد ترجیح می دهند به جای اینکه مبلغ هنگفتی را برای این آزمایش هزینه نمایند، چند ماه از یک مچ بند هوشمند مقرون به صرفه قیمت استفاده نمایند و اگر علاقه زیادی به آن پیدا کردند، حالا می توانند با خیال راحت تری به سراغ ساعت هوشمند بروند یا به استفاده از همان مچ بند ادامه دهند.

راحتی استفاده

هر ساله، ساعت های هوشمند پردازنده های بهتر، باتری های بزرگ تر و سنسورهای جدیدتری دریافت می نمایند تا بین رقبا بیشتر به چشم بیایند. اگرچه این رقابت به نفع مشتری نهایی است، اما از سوی دیگر منجر به افزایش افزایش و ضخامت هم می گردد. بعضی کاربران با وزن ساعت های هوشمند هیچ مسئله ای ندارند ولی بعضی دیگر اصلا دوست ندارند ساعت ها از یک ساعت سنگین استفاده نمایند.

این در حالی است که مچ بند های هوشمند وزن بسیار پایینی دارند و بعد از چند ساعت استفاده، ممکن است حتی حضور مچ بند بر روی دست خود را فراموش کنید. از سوی دیگر اگر قابلیت پایش خواب برای شما اهمیت زیادی دارد، استفاده از مچ بند بدون شک منطقی تر از ساعت هنگام خواب است. زیرا خوابیدن با وجود یک ساعت هوشمند بر روی دست برای بسیاری از کاربران تجربه راحت و لذت بخشی نیست ولی مچ بند ها معمولا چنین مسئله ای ایجاد نمی نمایند.

سادگی و عمر باتری

ساعت های هوشمند پیشرفته و باکیفیت، امکانات گسترده و مجذوب کنندهی را ارائه می نمایند ولی بسیاری از کاربران به این ویژگی ها احتیاج چندانی ندارند. اپل واچ یا ساعت هوشمند اندرویدی، قرار است در امتداد گوشی شما باشد و بنابراین مثلا می توانید از دستیارهای صوتی بهره ببرید به یادداشت های ثبت شده نگاهی بیندازید و دیگر موارد این چنینی. اما نمایشگر ساعت هوشمند در نهایت ابعاد کوچکی ندارد و بنابراین قرار نیست با استفاده از آن کارهای زیادی را انجام دهید.

از طرف دیگر، با پیشرفته تر شدن قابلیت های ساعت های هوشمند، عمر باتری آن ها هم بسیار کمتر می گردد. البته ما در خصوص ساعت های پرچم دار صحبت می کنیم که قیمت بالایی دارند. ساعت های هوشمند معمولی که امکانات زیادی ندارند، عمر باتری خوبی ارائه می دهند ولی از سوی دیگر مزیت خاصی هم نسبت به مچ بند های هوشمند ندارند. یک مچ بند هوشمند از نمایشگر بزرگی بهره نمی برد و با توجه به اینکه از اپلیکیشن های مختلف پشتیبانی نمی نماید، بنابراین کمتر از نمایشگر آن بهره می برید. مچ بند هوشمند به غیر از نشان دادن اطلاعات مربوط به سلامتی، تقریبا فقط برای چک کردن نوتیفیکیشن های گوشی استفاده می گردد.

به علت همین تفاوت ها، عمر باتری یک مچ بند بسیار طولانی است و معمولا می توانید بین 6 تا 14 روز با هر بار شارژ بهره ببرید.

دلایل انتخاب ساعت هوشمند

GPS داخلی، دستیار صوتی و تماس تلفنی

بدنه مچ بند هوشمند کوچک تر از ساعت هوشمند است و بنابراین فضای کمتری برای بهره گیری از قطعات مختلف دارد. تقریبا تمام مچ بند های هوشمند، فاقد GPS داخلی هستند ولی بعضی از این مدل ها دارای چنین قابلیتی هستند. این مشخصه برای بعضی کاربران اهمیت زیادی ندارد اما اگر می خواهید بدون به همراه بردن گوشی ورزش کنید، پس این مشخصه اهمیت دوچندانی پیدا می نماید.

یکی دیگر از مزایای ساعت های هوشمند، بهره گیری بسیاری از مدل ها از میکروفون و اسپیکر است. بنابراین زمانی که مثلا مشغول رانندگی هستید، با استفاده از ساعت هوشمند خود می توانید به تماس تلفنی پاسخ دهید. البته باید یادآوری کنیم که لزوما تمام ساعت های هوشمند دارای GPS داخلی و میکروفون و اسپیکر نیستند ولی نمونه های باکیفیت چنین قابلیت هایی دارند.

مجذوب کنندهیت ظاهری بیشتر

واقعیت این است که بخش قابل توجهی از کاربران، ساعت های هوشمند را به علت مجذوب کنندهیت ظاهری آن ها خریداری می نمایند. با وجود اینکه مجذوب کنندهیت طراحی مچ بند های هوشمند بسیار بیشتر از گذشته شده، ولی هنوز در این زمینه به مقدار ساعت های هوشمند باکیفیت، مجذوب کنندهیت ندارند. در همین زمینه مثلا می توانیم به ساعت های سری اپل واچ اشاره کنیم که معمولا با تغییرات خاصی روبرو نمی شوند. اما بسیاری از کاربرانی که از اپل واچ استفاده می نمایند، بر این باور هستند که همین ساعت، نمادی از ثروت آن ها است و با این کار می توانند به عنوان یک فرد خوش استایل با توان مالی خوب به نظر برسند.

با وجود اینکه ساعت هایی مانند اپل واچ برای کاربران ساکن کشورهای پیشرفته اصلا گران قیمت نیستند، ولی در جامعه ای مانند ایران، اپل واچ به همراه آیفون و دیگر موارد این چنینی، به نمادی از ثروت کاربر تبدیل شده اند و به همین دلیل بعضی کاربران که توان مالی بالایی ندارند، ترجیح می دهند به جای خرید یک ساعت هوشمند مقرون به صرفه قیمت معمولی، نسخه های فیک آن را خریداری نمایند.

امکانات گسترده تر

ساعت های هوشمند پرچم دار مانند سری گلکسی واچ 6، از سنسورهای سلامتی بیشتر و دقیق تری بهره می برند و بنابراین می توانند اطلاعات بیشتری در خصوص شرایط سلامتی کاربر ارائه دهند. علاوه بر این باید به کیفیت بالاتر نمایشگر این ساعت های پرچم دار هم اشاره کنیم که روشنایی بسیار بالایی دارند و حتی در منطقه ها پرنور هم برای استفاده از آن ها با مسئله ای روبرو نمی شوید.

اگر از جمله کاربرانی هستید که بهره گیری از اپلیکیشن های متنوع WatchOS و WearOS برای شما اهمیت زیادی دارد، پس طبیعتا باید ساعت های مبتنی بر یکی از این دو سیستم عامل را بخرید. طبیعتا به غیر از اپل واچ، فقط ساعت های گران قیمت اندرویدی از چنین قابلیتی بهره می برند.

سخن پایانی

یک مچ بند هوشمند قیمت پایین تری نسبت به ساعت هوشمند دارد اما طبیعتا امکانات کمتری را ارائه می دهد. از طرف دیگر اگرچه یک ساعت هوشمند باکیفیت با دریافت آپدیت نرم افزاری ممکن است قابلیت های جدیدی دریافت کند، ولی برای مچ بند هوشمند نمی توانیم چنین چیزی را انتظار داشته باشیم.

اگر برای کودک خود می خواهید محصولی بخرید، طبیعتا یک ساعت هوشمند گزینه مجذوب کننده تری است زیرا مچ بند هوشمند احتمالا چندان مورد توجه او قرار نمی گیرد. بعلاوه اگر نمی خواهید برای خرید این گجت ها متحمل هزینه زیادی شوید و قصد دارید از سنسورهای دقیقی برای آنالیز شرایط سلامتی خود بهره ببرید، پس بدون شک خرید مچ بند هوشمند در چنین شرایطی منطقی تر است.

در بین برترین ساعت های هوشمند موجود در بازار، اگر از آیفون استفاده می کنید که طبیعتا باید به سراغ سری اپل واچ بروید. اما اگر کاربر گوشی های اندرویدی هستید، ساعت های سری گلکسی واچ 6 بدون شک یکی از برترین ها هستند که قابلیت های بسیار مجذوب کنندهی را ارائه می نمایند.

منبع: Android Central

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 مهر 1402 بروزرسانی: 9 مهر 1402 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2397

به "مچ بند در برابر ساعت هوشمند؛ کدام را بخریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مچ بند در برابر ساعت هوشمند؛ کدام را بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید