متن کامل سند سیاست گذاری دموکرات های آمریکا درباره برجام

به گزارش آی تی گپ، حزب دموکرات آمریکا بامداد پنجشنبه از پیش نویس سندی که سیاست های این حزب را در سال 2020 تعیین می نماید رونمایی کرد.

متن کامل سند سیاست گذاری دموکرات های آمریکا درباره برجام

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حزب دموکرات آمریکا بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) از پیش نویس سندی که سیاست های این حزب در سال 2020 را معین می نماید رونمایی کردند.

در 7 جای این سند 80 صفحه ای به ایران اشاره شده است. در این سند آمده است: دموکرات ها حرکت دولت ترامپ به سمت جنگ با ایران را متوقف نموده و دیپلماسی هسته ای، تنش زدایی و گفت وگوهای منطقه ای را در دستور کار قرار خواهند داد. دموکرات ها معتقدند ایالات متحده نباید به دنبال تغییر نظام سایر کشورها باشد. آمریکا باید پیگیری این سیاست را به عنوان هدف خود در قبال ایران کنار بگذارد.

در ادامه این متن آمده است: ما معتقدیم برنامه جامع اقدام مشترک بهترین روش برای قطع تمامی مسیرهای حرکت ایران به سمت سلاح هسته ای، به نحو قابل راستی آزمایی است. خروج یکجانبه آمریکا از برجام ما را از متحدانمان جدا و راه را برای از سرگیری حرکت ایران به سمت قابلیت ساخت سلاح هسته ای باز کرد. به همین دلیل است که بازگشت به پایبندی دوجانبه به این توافق تا این حد اضطراری است. توافق هسته ای همواره قرار بوده شروع دیپلماسی ما با ایران باشد نه سرانجام آن. دموکرات ها از کوشش های جامع دیپلماتیک برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران و پرداختن به سایر فعالیت های تهدید نماینده این کشور اعم از ستیزه جویی منطقه ای، موشک های بالیستیک و سرکوبگری داخلی حمایت می نمایند.

روزنامه واشنگتن پست ساعاتی قبل تر گزارش داده بود این سند 80 صفحه ای که توسط هیئتی 15 نفره از سران حزب دموکرات از جمله جو بایدن، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 2020 تدوین شده روز سه شنبه میان اعضای حزب توزیع شده است.

حزب دموکرات آمریکا قرار است طی روزهای آینده نشستی با حضور تمامی اعضای کمیته ای که درباره سند نهایی سیاست گذاری حزب دموکرات تصمیم گیری می نمایند برگزار کند. در آن نشست، اصلاحاتی در این پیش نویس اعمال شده و سند مورد توافق برای تصویب نهایی به مجمع ملی حزب دموکرات که ماه آینده برگزار می گردد ارسال خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان، اختلافات میان احزاب دموکرات و جمهوری خواه در سیاست گذاری در مورد ایران را صرفاً تاکتیکی می دانند و می گویند میان دو طرف در ضدیت با ایران اختلاف راهبردی وجود ندارد.

آنتونی بلینکن، مشاور ارشد جو بایدن اواخر خردماه ماه گفته بود چنانچه او در انتخابات ماه نوامبر به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب گردد تمامی تحریم ها علیه ایران، از جمله تحریم های اعمال شده توسط دونالد ترامپ را حفظ خواهد نمود.

بلینکن که یکی از اعضای ارشد تیم مذاکره نماینده هسته ای آمریکا در گفت وگوهای منتهی به توافق هسته ای برجام بود این اظهارات را روز 29 خرداد در نشست مجازی کمیته یهودیان آمریکا مطرح نموده است.

این مقام سابق آمریکایی گفت: ایران باید به پایبندی کامل برجام برگردد. در غیر این صورت- و تا زمانی که [ایران] این کار را انجام دهد- واضح است که همه تحریم ها پابرجا خواهند ماند.

بلینکن در ادامه گفته که به دنبال توافقی قوی تر با ایران خواهد بود: اگر ما به پایبندی [به برجام] برگردیم از این مسئله به همراه شریکان و متحدانمان که بار دیگر در موضع یکسانی با ما قرار می گیرند به عنوان سکویی استفاده خواهیم کرد تا به مذاکره بر سر توافقی طولانی مدت تر و قوی تر بپردازیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1227

به "متن کامل سند سیاست گذاری دموکرات های آمریکا درباره برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متن کامل سند سیاست گذاری دموکرات های آمریکا درباره برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید