رقابت ایران با ژاپن و سنگاپور برای تبدیل شدن به هاب گازی

به گزارش آی تی گپ، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با اعلام اینکه ایران می تواند به هاب گازی تبدیل گردد، گفت: دو کشور دیگر آسیایی در پی درست کردن هاب گازی هستند یکی ژاپن که وارد کننده گاز است و دیگری سنگاپور که علاقه مند به این کار است.

رقابت ایران با ژاپن و سنگاپور برای تبدیل شدن به هاب گازی

برای دیدن توسعه یافته ترین شهر آسیا، با تور سنگاپور همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران، محمدحسین عادلی دبیرکل مجمع کشورهای صادر کننده گاز گفت: اگر بتوانیم به مرکز تجارت گاز تبدیل شویم یعنی هم بخریم و هم بفروشیم و سوآپ کنیم و حجم تجارت ما بالا رود در نتیجه می توانیم تبدیل به هاب گازی شویم و می توانیم معین کننده قیمت های گاز حداقل در سطح منطقه باشیم.

وی درباره تاریخچه مجمع کشورهای صادرکننده گاز(GECF) گفت: این مجمع در سال 2001 در تهران تشکیل شد و نوپا بود و دبیرخانه دائمی نداشت.

وی ادامه داد: در سال 2010 دبیرخانه این مجمع تشکیل شد و تا پیش از آن اجلاس همواره در سطح وزیران برگزار می شد.

عادلی اضافه نمود: نخستین اجلاس سران مجمع کشورهای صادر کننده گاز در دوحه قطر و اجلاس دوم در مسکو و سوم در تهران برپا شد که نشان دهنده تعهد کشورها به اهداف این سازمان است.

وی اضافه نمود: در 9 سال ابتدای تأسیس این سازمان، برگزاری اجلاس فقط در حد جلسه بود و از سال 2010 به این طرف به عنوان سازمان بین المللی ثبت شد.

دبیرکل مجمع کشورهای صادر کننده گاز گفت: در این 5 سال دو مرحله را پشت سر گذاشت که یکی تأسیس دبیرخانه و مقررات و در مرحله دوم که از زمان دبیرکلی ایران آغاز شد فعالیت های جدیدی برای این سازمان تعریف و کیفی شد.

عادلی اضافه نمود: با توجه به حساسیت موجود در دنیا درباره محیط زیست و اینکه تعهدات جدیدی از سوی کشورها درباره کاهش آلودگی و انتشار گازهای گلخانه ای پذیرفته شد فرصتی شد تا در این اجلاس، گاز به عنوان پاکترین سوخت فسیلی معرفی گردد.

وی تاکید نمود: مهمترین پیغام این اجلاس این است که گاز پاکترین سوخت فسیلی است که می تواند برای توسعه پایدار انرژی استفاده گردد و ما می خواهیم سهم بیشتری از انرژی را در دنیا به گاز اختصاص دهیم و پیش بینی می گردد سال های آینده از گاز بیشتر استفاده گردد.

عادلی گفت: در پیغامی از این اجلاس به کنفرانس کاپ Cop21 که در صدد دسترسی به توافقی بین المللی در مسایل و سیاست های مربوط به تغییر اقلیم است و در هفته آینده در پاریس برگزار خواهد شد، مراتب آمادگی و علاقه مجمع کشورهای صادر کننده گاز برای همکاری و هماهنگی سیاست های اعضای مجمع با توافق های بین المللی در مسایل محیط زیست را اعلام می کنیم و این پیغام را که گاز انرژی پاک در تأمین انرژی دنیای است به اجلاس پاریس ارائه خواهیم کرد.

دبیرکل مجمع کشورهای صادر کننده گاز گفت: این اجلاس؛ عالی رتبه ترین اجلاس سران این مجمع در طول حیاتش بود زیرا در اجلاس های نخست و دوم این مجمع در دوحه و مسکو بین 4 تا 5 سران کشور شرکت کردند اما در اجلاس تهران 9 تن از سران کشورها حضور داشتند.

عادلی اضافه نمود: کاهش تحریم ها موجب شده است تا استقبال سران برای حضور در ایران بیشتر گردد.

وی با بیان اینکه چالش موجود در بازار انرژی و گاز ناشی از بر هم خوردن توازن عرضه و تقاضاست، گفت: اکنون کشورهای صادر کننده نفت و گاز از درآمد پایین تری برخوردارند و نگرانی دارند به همین خاطر احتیاجمند قیمت گذاری با روش های جدید هستند.

عادلی اضافه نمود: نقش کشورها به میزان فراوری و صادراتش بستگی دارد و اگر کشوری سهمی از بازار نداشته باشد نمی تواند بر بازار اثر گذارد.

وی ادامه داد: اکنون به علت اینکه مقدار عرضه در بازار کافی و شاید بیشتر از حد احتیاج است و فراوری شل گاز در آمریکا که این کشور را از مصرف کننده در یک سال آینده میلادی به کشور صادر کننده گاز تبدیل می نماید موجب شد میزان عرضه افزایش یابد و بر قیمت ها اثر بگذارد.

عادلی درباره سیاسی کردن بازار گاز گفت: بعضی ها به واسطه اغراض سیاسی روی تجارت گاز از یک کشور محدودیت هایی را قرار می دهند و ایران هم سالهاست که در این زمینه تحریم است و این نوعی سیاسی کردن است زیرا تحریم کردن نوعی اراده سیاسی است.

وی اضافه نمود: سران کشورهای صادرکننده گاز امشب در بیانیه خود کاربرد هر گونه قوانین فراملیتی و تحریم و اقدامات یک جانبه را علیه هر کدام از کشورهای صادر کننده گاز محکوم کردند.

عادلی گفت: همچنین اینکه یکی از اعضا با انگیزه های سیاسی میزان فراوری و صادرات خود را بدون هماهنگی با دیگران افزایش دهد هم نوعی سیاسی کاری و مجمع در پی جلوگیری از این موضوع است.

دبیرکل مجمع کشورهای صادر کننده گاز گفت: اراده کشورهای عضو و هماهنگی آنها با یکدیگر و احترام به منافع مشترک یکدیگر می تواند از سیاسی کردن بازار گاز جلوگیری کند.

عادلی اضافه نمود: ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی بی نظیر خود و قابلیت افزایش فراوری و صادرات گاز می تواند در آینده نقش مهمی در بازار گاز داشته باشد.

وی گفت: فراوری ایران در آینده ای نزدیک از 600 میلیون مترمکعب در روز به بیش از یک میلیارد مترمکعب می رسد و به این طریق رتبه ایران در فراوری دوم می گردد.

عادلی ادامه داد: ایران در زمینه انرژی و نفت و گاز از توانمندی علمی بالایی برخوردار است که اگر تحریم ها از بخش گاز برداشته گردد ایران می تواند توسعه سهم خود در بازار را افزایش دهد.

وی اضافه نمود : دو کشور دیگر آسیایی در پی درست کردن هاب گازی هستند یکی ژاپن که وارد کننده گاز است و دیگری سنگاپور که علاقه مند به این کار است.

عادلی اضافه نمود: برای داشتن مرکز مبادلات گاز باید ابتدا فراوری و سهم ما در بازار افزایش یابد، در این صورت هم تجارت گاز به وسیله خط لوله و هم LNG را خواهیم داشت.

وی گفت: تا زمانی که 6 میلیون بشکه نفت در روز و هم میزان با عربستان فراوری می کردیم در نفت اقتدار بیشتری داشتیم و این نشان می دهد که باید در بازار حضور داشته باشیم.

عادلی تاکید نمود: بنابراین باید فراوری و صادرات گاز خود را افزایش دهیم و مصرف انرژی را هم در کشور بهینه کنیم.

وی با بیان اینکه سهم ایران در تجارت بین المللی انرژی باید افزایش یابد، گفت: اکنون نسبت تجارت داخلی گاز به بین المللی 70 به 30 است.

عادلی اضافه نمود: حداقل تا 50 سال آینده دنیا به سوخت فسیلی احتیاج دارد و بهترین سوخت فسیلی، گاز است و قرار شد من این پیغام را به اجلاس کاپ فرانسه از طرف مجمع کشورهای صادرکننده گاز بدهم.

وی درباره اراده کشورهای عضو در تحقق اهداف اجلاس گفت: همه به اتفاق نوعی همکاری و هماهنگی میان کشورها را طلب کردند.

منبع: تسنیم
انتشار: 26 مرداد 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 308

به "رقابت ایران با ژاپن و سنگاپور برای تبدیل شدن به هاب گازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت ایران با ژاپن و سنگاپور برای تبدیل شدن به هاب گازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید