درخواست نشست فوق العاده مجلس عراق در واکنش به تجاوزات ترکیه

به گزارش آی تی گپ، نماینده مجلس عراق از ائتلاف سائرون، خواهان برگزاری نشست فوق العاده مجلس عراق برای تصمیم گیری درباره نحوه پاسخ گویی به تداوم نقض حاکمیت این کشور از سوی آنکارا شد.

درخواست نشست فوق العاده مجلس عراق در واکنش به تجاوزات ترکیه

به گزارش گروه بین الملل آی تی گپ، در پی حمله هوایی اخیر جنگنده های ترکیه به شمال عراق و شروع عملیاتی موسوم به پنجه عقاب آنکارا علیه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) از روز 15 ژوئن جاری، جمال فاخر نماینده عضو ائتلاف سائرون از مجلس عراق خواست تا نشستی فوق العاده برای آنالیز این اقدام ترکیه برگزار کند و به دولت اختیار تام دهد تا از تمامی برگه های فشار خود علیه آنکارا استفاده کند و به تجاوزهای مکرر آن به زمین و آسمان عراق سرانجام دهد.

به نوشته پایگاه خبری اماراتی الخلیج، وی اضافه نمود که ترکیه بارها کلیه عرف ها و قوانین دیپلماتیک بین المللی درباره روابط حسن هم جواری را در قبال عراق زیر پا گذاشته است. قطع سهم آبه عراق و اعزام نیروهای نظامی به داخل خاک عراق از جمله همین موارد است و اکنون نیز که از نیروی نظامی هود در داخل اراضی ما استفاده می نماید تا با دشمنانش تسویه حساب کند.

وی اضافه نمود: ادبیات و زبان محکوم کردن و ابلاغ یادداشت اعتراض، ادبیات افراد ضعیف است و موجب می گردد که ترکیه بدون هیچ نگرانی از عواقب آن، سطح تجاوز خود علیه عراق را افزایش دهد.

فاخر شرح داد: برگه های فشار فوری متعددی علیه ترکیه وجود دارد که می توان به آنها تکیه کرد و بر ترکیه فشار آورد تا تجاوزهای خود را متوقف کند. ما معتقدیم که مجلس عراق باید نقشی حقیقی در این جهت ایفا نماید و با برگزاری نشستی فوق العاده به دولت اختیار تام دهد تا به اقدامات لازم و ممکن به صورت تصاعدی و بر اساس اتفاق های جاری، علیه این اقدام ترکیه مبادرت ورزد به ترکیه و حملات آن پاسخ دهد.

وی قطع روابط مالی، اخراج شرکت های ترکی فعال در عراق، بستن سفارت عراق در ترکیه و اخراج سفیر ترکیه در بغداد و ارائه دادخواست رسمی به شوری امنیت به منظور برگزاری نشستی فوق العاده درباره این مسأله را از جمله گزینه های بغداد برای پاسخ گویی به تجاوزهای مستمر آنکارا بیان کرد.

این نماینده عراقی اضافه نمود: در صورت تداوم تجاوزهای ترکیه، کلیه نیروهای مسلح ما باید از نهایت توان نظامی خود برای پاسخ گویی به ترکیه و جنگنده های آن که حریم هوایی ما را نقض می نمایند، استفاده نمایند و از حاکمیت کشور خود و اراضی آن دفاع نمایند.

جنگنده های ترکیه بامداد دوشنبه هفته پیش به بهانه هدف قرار دادن مواضع شبه نظامیان پ ک ک در شمال عراق، مناطقی را در مخمور و سنجار بمباران کردند.

این جنگنده های پیشتر نیز بارها، مواضع پ ک ک در شمال عراق را هدف قرار داده بودند که با محکومیت های لفظی مقامات مسئول عراقی همراه شده بود.

پ .ک .ک بیش از 30 سال است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی ترکیه می جنگد و آنکارا طی سال های اخیر با استناد به حضور آن در مناطق مرزی عراق و تروریست خواندن آن، دست به چنین حملات نظامی می زند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1183

به "درخواست نشست فوق العاده مجلس عراق در واکنش به تجاوزات ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست نشست فوق العاده مجلس عراق در واکنش به تجاوزات ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید