توپ مغناطیسی، پرقدرت ترین وسریع ترین سلاح جهان

به گزارش آی تی گپ، این توپ مغناطیسی دارای دو ریل، یک آرمیچر است و برای شلیک احتیاج به برق فشار قوی دارد. شلیک این توپ به هیچ انفجاری احتیاج ندارد و انفجار اصلی زمانی اتفاق می افتاد که گلوله به هدف برخورد می نماید. این توپ الکترومغناطیسی پرقدرت ترین وسریع ترین سلاحی است که شلیک می نماید.

توپ مغناطیسی، پرقدرت ترین وسریع ترین سلاح جهان

استفاده از کشتی برای دریانوردی و فتح سرزمین ها و پیروزی بر دشمن یکی از موثرترین ابزار ها در طی زمان بوده است. برای همین، بشر در پی سلاحی بود که بتواند از دور، کشتی دشمن را نابود کند.

اولین سلاحی که بر روی کشتی ها نصب شد، منجنیق بود. بعد از منجنیق و زمانی که با خاصیت باروت آشنا شدند، به سراغ سلاح های انفجاری رفتند. یکی از سلاح های انفجاری توپ بود که مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته و امروزه نمونه های بروز شده و پیشرفته آن را مشاهده می کنیم.

هم اکنون پیشرفته ترین و مخرب ترین سلاح دنیا توپ الکترومغناطیسی (electromagnetic rain gun) است که سرعت گلوله های آن به 2.5 کیلومتر در ثانیه می رسد.

این توپ مغناطیسی دارای دو ریل، یک آرمیچر است و برای شلیک احتیاج به برق فشار قوی دارد. شلیک این توپ به هیچ انفجاری احتیاج ندارد و انفجار اصلی زمانی اتفاق می افتاد که گلوله به هدف برخورد می نماید. این توپ الکترومغناطیسی پرقدرت ترین وسریع ترین سلاحی است که شلیک می نماید.

نیروی دریایی آمریکا برای اولین بار از این سلاح استفاده کرد، اما مشکلاتی بر سر راه استفاده از آن وجود داشت؛ یک مشکل اساسی استفاده از برق فشار قوی است که همواره در دسترس نبود. مشکل دیگر شلیک 4 گلوله طی یک دقیقه است (امکان شلیک بیشتر به علت خراب شدن توپ وجود ندارد).

بزرگترین مسئله ای که تمام کشور ها با پیشرفته ترین و مخرب ترین سلاح دنیا دارند این است که هزینه آن بسیار سنگین است؛ برای مثال پنتاگون 500 میلیون دلار روی این توپ هزینه نموده و هنوز از طریق مدنظر آمریکایی ها تبدیل نشده است.

کارشناسان معتقدند یکی از دلایلی که پنتاگون برای پیشرفته ترین و مخرب ترین سلاح دنیا هزینه نکرد، این نتیجه بود که همان توپ M45 که روی همه کشتی های آمریکایی نصب است از این توپ الکترومغناطیسی بهتر کار می نماید، زیرا هم مقرون به صرفه تراست، هم به برقی با این قدرت احتیاجی ندارد و هم در میانه کار خراب نمی گردد. هم اکنون بسیاری از مهندسان به کار بر روی این سلاح می پردازند و بعلاوه می خواهند نمونه ای بسازند که بسیار مقرون به صرفه تر باشد.

منبع:پارسینه

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1402 بروزرسانی: 6 شهریور 1402 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2387

به "توپ مغناطیسی، پرقدرت ترین وسریع ترین سلاح جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توپ مغناطیسی، پرقدرت ترین وسریع ترین سلاح جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید