تهرانی ها چقدر آب مصرف می نمایند؟

به گزارش آی تی گپ، از ابتدای سال تا به امروز بیش از 435 میلیون مترمکعب آب شرب در شهر تهران مصرف شده، این رقم گویای این مطلب است که مصرف آب شرب در تهران، هیچ روزی کمتر از سه میلیون مترمکعب نبوده است.

تهرانی ها چقدر آب مصرف می نمایند؟

به گزارش ایسنا، سال جاری را می توان سال تاریخی کم بارش کشور نامگذاری کرد چراکه اندازه بارش ها در طول 50 سال گذشته بی سابقه بوده است، در تهران هم شاهد کاهش 37 درصدی بارندگی ها بودیم موضوعی که مسائل زیادی را برای کشور و حتی مرکز در راستای تامین آب به وجود آورد.

آنطور که مسوولان بیان نمودند ذخیر برفی تهران تقریبا صفر بوده و در شرق استان تهران پایین بودن ذخیره برفی موجب آسیب پذیر شدن سد های ماملو و لتیان شده است، حجم ذخایر سد های تهران در سال گذشته حدود یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب بوده، اما اکنون این عدد به 800 میلیون مترمکعب کاهش یافته است یعنی نسبت به سال قبل حدود 300 میلیون متر مکعب کسری آب شرب سد های تهران را داریم.

ضمن اینکه سال جاری به علت گرمای زودرس و افزایش دما اندازه مصرف مردم هم افزایش یافته، دو عامل کرونا و گرما باعث شده که اندازه مصرف در استان تهران به ویژه شهر تهران افزایش یابد، در حال حاضر حدود سه میلیون 500 هزار مترمکعب مصرف آب شرب شهر تهران است.

آنطور که بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفته اندازه مصرف نسبت به سال قبل در حد دو تا سه درصد افزایش یافته و یکی از نقاط امیدواری ما این است که بیش از این اندازه افزایش مصرف نداشته باشیم. البته باید گفت که از اسفند سال 1398 به علت شیوع بیماری کرونا افزایش مصرف شهر تهران سیر صعودی بالایی پیدا کرد، قبل از شیوع این ویروس عمدتا در اول خرداد این اندازه مصرف وجود داشت، اما از ابتدای سال 1398 تا کنون هیچ روزی اندازه مصرف کمتر از سه میلیون نبوده و به طور کلی حدود 10 تا 15 درصد مصرف آب شرب در تهران به علت ویروس کرونا افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه حدود 30 درصد مشترکان کمی بیش از الگو مصرف دارند و 20 درصد مشترکان جز مشترکان پرمصرف هستند و حدود پنج درصد هم فوق العاده مصرف بالایی دارند، اظهار کرد: در تهران روزانه سه و نیم میلیون مترمکعب و در سال حدود یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب آب مصرف می گردد، به عبارت دیگر 17 تا 18 درصد آب کل کشور در شهر تهران مصرف می گردد، اگر مردم صرفه جویی ننمایند هر اتفاقی ممکن است بیفتد.

به گفته مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران تهرانی ها تا 30 درصد بیشتر از میانگین کشوری آب مصرف می نمایند.

افزایش 70 میلیون لیتر آب به ازای هر یک درجه افزایش دما در مرکز

او بعلاوه به تازگی بیان نمود: هر یک درجه افزایش دمای هوا، 60 تا 70 میلیون لیتر مصرف آب شرب را در تهران افزایش خواهد داد. در مقایسه با سال گذشته سال جاری تهران دو تا سه درجه افزایش را ثبت نموده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه از ابتدای سال تا به امروز بیش از 435 میلیون مترمکعب آب شرب در شهر تهران مصرف شده است، گفت: این رقم گویای این مطلب است که مصرف آب شرب در تهران، هیچ روزی کمتر از سه میلیون مترمکعب نبوده است.

بختیاری با اشاره به مصرف 3 میلیون و 700 هزار مترمکعبی آب در شهر تهران در روز های اخیر گفت: صنعت آب روز های سختی را سپری می نماید و آبفای استان تهران با تمام ظرفیت درحال خدمات رسانی و تامین و توزیع آب است و تا امروز در شهر تهران حتی یک ساعت هم قطعی آب نداشتیم.

به گفنه وی هم اکنون اندازه پرشدگی مخازن سد های تهران حدود 700 میلیون مترمکعب است و این درحالی است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و 80 میلیون مترمکعب بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1851

به "تهرانی ها چقدر آب مصرف می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی ها چقدر آب مصرف می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید