تغییر معنادار منوی رستوران ها

به گزارش آی تی گپ، زندگی ماشینی و تغییر سبک زندگی سبب شده که اگر 50 سال پیش بازار و کسب وکار ها هنگام ظهر کار خود را تعطیل می کردند و برای نهار به منزل می رفتند الان مجبور هستند که از رستوران ها و مراکز تهیه غذا ناهار خود را تهیه کنند ضمن آنکه با شاغل شدن بخش زیادی از خانم ها فرصت پخت و پز کمتر شده و در عوض رستوران ها این وظیفه را به عهده گرفته اند.

تغییر معنادار منوی رستوران ها

درحالی که هر روز جامعه بیشتر داخل این سبک زندگی غرق می شود و بالطبع نیاز به مراکز تهیه غذا بیشتر، اما در کشور ما به دلیل تورم و کاهش قدرت مالی، رستوران ها و فست فود ها شرایط خوبی ندارند. به گفته فعالان این حوزه نقش کرونا در این رکود حداکثر 10 درصد است و علت اصلی، عدم افزایش حقوق کارمندان و کارگران همگام با تورم است. سمت راست در ورودی روی کاغذ نوشته اند زنگ بزنید.

صدای زنگ که بلند می شود مردی میانسال با چهره ای تیره و مو هایی ریخته آرام آرام از تاریکی انتهای پله هایی که از ورودی به پایین رفته اند بالا می آید. او فروشنده ای است که در یکی از رستوران های خیابان قائم مقام کار می کند. بهرامی درباره درآمدش می گوید: نسبت به پارسال بیشتر از 95 درصد کاهش فروش داشته ام. اگر دخل بهمن گذشته را یک میلیون درنظر بگیرم (می خندد) بهمن امسال هزارتومان هم نیست.

این ها را وقتی که هنوز در میانه راه پله ایستاده می گوید؛ چند قدم برمی دارد و بالاتر می آید: به همان اندازه هم هزینه ها افزایش پیدا کرده؛ مثلا یک کیسه قند 10 کیلویی الان شده 150 هزار تومان. قیمت برنج و گوشت و مرغ هم که همه می دانند. او در پاسخ به این سوال که توانستید قیمت منو را هم به اندازه هزینه ها بالا بکشید قاطع می گوید: اصلا و ابدا. بازار کشش ندارد. من الان اینقدر مشتری ندارم که بتوانم چراغ رستوران را روشن نگه دارم چه برسد به اندازه قیمت گوشت و مرغ نرخ غذا را بالا ببرم.

دو پله دیگر بالا می آید و به ابتدای راه پله می رسد؛ دستش را دراز می کند و ساختمان یکی از اداره های اصلی تهران را نشان می دهد: این اداره نزدیک به هزار نفر کارمند دارد و قبلا بیشترشون مشتری ما بودند. از زمانی که کرونا آمد چند ماه اول که به کلی تعطیل بودیم و بعد هم که مردم کم کم عادت کردند و به کاروبار برگشتند، چون ساعت کاری به 12 تغییر پیدا کرده بود عملا کسی سفارش نمی داد. همه ناهار می رفتند منزل.

به گفته بهرامی او مجبور شده است منوی رستوران را کوچک کند: شما از میزان فروش می پرسی درحالی که شرایط به گونه ای است که 5 غذا را از منو حذف کردم چراکه نه دیگر مشتری داشت و نه به صرفه بود. او درباره شرایط تامین مواد اولیه می گوید: تن ها چیزی که می توان گفت گاهی اوقات پیدا نمی شود روغن است. البته از سوی اتحادیه به ما روغن سهمیه ای تعلق می گیرد، اما کفاف نیاز را نمی دهد. مجبوریم از بازار آزاد تهیه کنیم که خب گران تر است.

رضایی یکی دیگر از رستوران داران با اشاره به پروتکل های اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا می گوید: الان که نزدیک به یک سال از ورود کرونا گذشته هنوز اجازه نمی دهند مشتری در سالن بنشیند و فقط غذای بیرون بر داریم، مگر واحد هایی که سالن بزرگ دارند و آن هم با یک سوم ظرفیت می توانند پذیرایی کنند. مردم که نمی توانند غذا بگیرند بروند تو خیابان یا پارک بنشینند پس قید غذای رستورانی را می زنند و با یک ساندویچ آن روز را تمام می کنند. می توان گفت تمام رستوران ها کارگر های سالن کار خود را مرخص کردند.

وی درخصوص میزان افزایش قیمت ها گفت: برنج الان کیلویی 36 تا 37 هزار تومان شده، قیمت گوشت و مرغ هم نسبت به پارسال بیش از 100 درصد افزایش داشته، اما هیچ رستوران داری قیمت های خود را این قدر بالا نبرده، چون می دانیم مردم نمی توانند خرید کنند، هیچ کدام از حقوق ها به این اندازه افزایش پیدا نکرده، همین امر سبب شده برخی از غذا ها مثل باقالی پلو با ماهیچه، گوشت، ماهی، سلطانی و برگ از منوی بسیاری از رستوران ها حذف شوند. الان دیگر ما مشتری کارگر نداریم و انگشت شمار کارمند هستند.

ناصر حسینی عضو هیات مدیره تعاونی اتحادیه چلوکباب و چلو خورشت با تایید صحبت های همکاران خود گفت: ما به عنوان تامین کننده مواد اولیه اعضا از نزدیک شاهد کاهش فروش آن ها هستیم، به طوری که سفارش های ما نسبت به سال گذشته به یک سوم کاهش پیدا کرده است. وی ادامه داد: شرایط به گونه ای شده که بسیاری از همکاران ما مجبور به تعطیلی کسب وکار خود شدند و آن هایی که الان فعال هستند مغازه متعلق به خود آن ها است، چون با این شرایط عملا نمی توان اجاره مغازه را پرداخت کرد.

رئیس سابق اتحادیه چلوکباب و چلو خورشت اضافه کرد: اگر کرونا هم ریشه کن شود نهایتا 10 درصد شرایط ما بهتر شود. امروز مردم به دلیل عدم توانایی مالی نمی توانند چلوکباب بگیرند، قیمت های امروز به گونه ای است که پارسال اگر به کسی می گفتی برنج می شود 36 هزار تومان یا یک حلب روغن می شود 500 هزار تومان باور نمی کرد. تنها راه بازگشت رونق به اقتصاد این است که قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند و به اندازه تورم و افزایش قیمت ها، حقوق و دستمزد کارگر و کارمند هم افزایش پیدا کند در غیر این صورت شرایط به همین منوال خواهد ماند و چه بسا بدتر شود.

مشاهدات میدانی از سطح شهر تهران حاکی از آن است که رستوران های جنوب شهر چلوکباب برگ را از منوی خود حذف کرده اند و حتی برخی جا ها خورشت را با گوشت مرغ سرو می کنند، در عوض غذا های جدید مانند زرشک پلو با اسکلت مرغ یا چلو با استخوان قلم و برنج و دمبه به منوی خود اضافه کردند. سفارش اصلی این رستوران ها سه پرس برنج با یک خورشت قیمه یا قرمه سبزی است. فروش اصلی کبابی های سیار که معمولا پاتوق آن ها نیمه شب در میدان امام حسین و میدان شوش است بال، ته مرغ و دمبه است. به گفته فعالان این حوزه با وجود این تغییرات باز هم هر روز از تعداد مشتریان آن ها کاسته می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1561

به "تغییر معنادار منوی رستوران ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر معنادار منوی رستوران ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید