ترکیه بیش ترین دریافت کننده صنایع معدنی ایران

به گزارش آی تی گپ، طبق آمار اعلام شده توسط گمرک، طی هشت ماهه سال جاری، بیش از 45 درصد سهم صادرات مربوط به حوزه معدن و صنایع معدنی بوده است. بر این اساس ترکیه، بیش ترین میزبان محصولات معدنی ایران بوده و بیش ترین صادرات به این کشور اجرا شده است.

ترکیه بیش ترین دریافت کننده صنایع معدنی ایران

به گزارش آی تی گپ، آنالیز مبادلات تجاری ایران و ترکیه در دوره هشت ماهه سال 1397 نشان می دهد که بخش معدن و صنایع معدنی با سهم بیش از 400 میلیون دلاری، بیش از 45 درصد صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.

آمارهای گمرک نشان می دهد، ایران در مدت یادشده به میزان 441 هزار و 311 تن کالای بخش معدن و صنایع معدنی به ارزش بیش از 404 میلیون و 609 هزار دلار به ترکیه صادر نموده است. حجم مبادلات ایران و ترکیه در دوره 10 ماهه سال 2018 (11 دی 96 تا 9 آبان 97) افزون بر 8.2 میلیارد دلار اعلام شد.

بر این اساس، انواع سنگ و محصولات مرتبط، انواع فرو (فروسیلیس و ..)، انواع محصولات سفال، آجر، سرامیک و کاشی، پودر آلومینا، زغال سنگ و کک، زنجیره آلومینیوم و محصولات آن، زنجیره تیتان، روی، سرب، سیمان، کروم و مولیبدن، جزو بیش ترین کالاهای صادر شده است.

هم چنین زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط، سایر اقلام معدن و صنایع معدنی، صنایع فلزی، فلزات و سنگ های گرانبها (طلا، نقره و ...)، مس و محصولات پایین دستی، میکا، نیکل و محصولات از دیگر اقلام صادراتی ایران در دوره مورد آنالیز به ترکیه بود.

در دوره هشت ماهه امسال، صادرات زنجیره روی به میزان 38.7 هزار تن به ارزش بیش از 110 میلیون و 910 هزار دلار، بالاترین سهم را داشته و پس از آن، زنجیره آلومینیوم و محصولات آن، با افزون بر 41.2 هزار تن به ارزش بیش از 85 میلیون دلار و زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط با بیش از بر 138.8 هزار تن به ارزش بیش از 74.5 میلیون دلار در صندلی های بعدی قرار گرفته اند.

در مقابل، فلزات و سنگ های گرانبها (طلا- نقره و ...) با سهم بیش از هفت میلیون دلاری در مدت یادشده، کمترین سهم را به خود اختصاص داد. برپایه آمارهای مورد آنالیز، میزان واردات کشور از ترکیه در زمینه اقلام معدن و صنایع معدنی در هشت ماهه امسال، 12 درصد از حجم مبادلات را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، زنجیره فولاد ومحصولات فولادی مرتبط وارداتی از ترکیه در دوره هشت ماهه امسال به میزان بیش از 62 هزار تن به ارزش افزون بر 53.6 میلیون دلار بود که بالاترین سهم را داشت. واردات زنجیره روی از ترکیه در دوره مورد آنالیز بیش از 82.8 هزار تن به ارزش افزون بر 23.2 میلیون دلار بود و صنایع فلزی نیز با حجم بیش از 4.6 هزار تن به ارزش بیش از 14.7 میلیون دلار در صندلی دوم و سوم از لحاظ ارزش قرار گرفتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 183

به "ترکیه بیش ترین دریافت کننده صنایع معدنی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه بیش ترین دریافت کننده صنایع معدنی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید