بیرانوند را فرستادند روی سکو!

به گزارش آی تی گپ، شرایط برای علیرضا بیرانوند، دروازه بان یک متر و 94 سانتی متری تیم ملی، در باشگاهش خوب پیش نمی رود. مرد شماره یک تیم ملی ایران که با هزار امید و آرزو راهی فوتبال بلژیک شد تا برای آنتورپ به میدان برود، روزهای بسیار سختی را تجربه می نماید. البته که او پیش از این بارها نشان داده مرد روزهای سخت است و از رقابت کردن با کسی نمی ترسد ولی شرایط کنونی اش در باشگاه آنتورپ به گونه ای است که رفته رفته اعتبار او زیر سؤال می رود!

بیرانوند را فرستادند روی سکو!

به گزارش خبرنگاران، روزنامه شرق در ادامه نوشت: بیرانوند که روزگاری در پرسپولیس پادشاهی می کرد و به عنوان یکی از دو دروازه بان برتر آسیا، نامش را در قاره مطرح نموده بود، به امید رسیدن به موفقیت بیشتر در دنیای فوتبال، تصمیم گرفت راهی فوتبال اروپا گردد. او از بین دو پیشنهاد جدی ای که ازسوی بلژیکی ها داشت، تصمیم گرفت باشگاه آنتورپ را انتخاب کند تا به قول خودش در عرض شش ماه از این باشگاه کوچک به یکی از باشگاه های عظیم در فوتبال اروپا برود.

هرچند به نظر می رسید بیرانوند برای محقق کردن اهدافش مصمم است ولی شرایط کرونا از یک سو و دیر صادرشدن روادیدش از سوی دیگر باعث شد تا او شروعی ناباورانه در آنتورپ داشته باشد. برخلاف وعده های قبلی که به این دروازه بان خرم آبادی داده و عنوان شده بود او دروازه بان اصلی آنتورپ خواهد بود، تأخیر در ورودش به بلژیک باعث شد تا ایوان لکو، سرمربی وقت آنتورپ، ریسک نکند و ژان بوتز، دروازه بانی جوان تر را به خدمت بگیرد. نکته جالب اینکه همان وعده ای که به بیرانوند مبنی بر دروازه بان شماره یک بودن داده شد، به بوتز هم داده شد ولی برخلاف رفتار با علیرضا بیرانوند، سرمربی وقت آنتورپ به قولی که به بوتز داده بود عمل و او را به عنوان دروازه بان اصلی آنتورپ انتخاب کرد. این طور شد که بیرانوند، 15 هفته را از دست داد و از روی نیمکت (چندبازی را هم به دلیل مصدومیت در ترکیب قرار نداشت) شاهد هنرنمایی رقیبش درون قفس توری بود. تا اینکه پایان تحت فشار مدیریت و البته فضای مجازی، ایوان لکو، برخلاف میلش تصمیم گرفت علیرضا بیرانوند را در ترکیب اصلی تیمش آن هم در رقابت های لیگ اروپا و در ملاقاتی سخت برابر تاتنهام بیازماید؛ بازی ای که اگرچه با شکست آنتورپ همراه بود ولی عملکرد قابل قبول بیرانوند دوباره این فشار را بر روی سرمربی وقت تیم زیادتر کرد که در بازی های لیگ هم از بیرو استفاده کند. این طور شد که در هفته شانزدهم، بیرانوند در ملاقاتی سخت برابر کلوب بروژ که تیمی به مراتب قوی تر از آنتورپ بود، درون دروازه نهاده شد و دو بار دروازه اش باز شد. ایوان لکو که گویی دنبال بهانه می گشت تا بیرانوند را دوباره روی نیمکت بنشاند، با نقدها عجیب وغریب از سبک دروازه بانی علیرضا، او را دوباره به نیمکت دوخت تا ژان بوتز را در ترکیب اصلی قرار دهد؛ رویه ای که برای سه بازی دیگر در لیگ تداوم پیدا کرد.

وقتی بیرانوند فرصتش را سوزاند!

کمی بعدتر، رخ دادن اتفاقات غیرمترقبه در آنتورپ کاری کرد تا شرایط برای علیرضا بیرانوند بهتر از نیم فصل نخست پیش برود؛ ایوان لکو، سرمربی و مخالف شماره یک بیرانوند از آنتورپ جدا شد و از سوی دیگر، ژان بوتز، دروازه بان شماره یک این تیم هم با مصدومیت طولانی مدتی روبه رو شد. این دو مورد دست به دست هم داد تا علیرضا بیرانوند از روی نیمکت بلند شده و تبدیل به دروازه بان شماره یک آنتورپ آن هم تحت حمایت مربی جدید، فرانک فرکوترن گردد. برخلاف انتظار اما بیرانوند درون دروازه آنتورپ مطمئن نشان نداد. او عملکردی سینوسی داشت و با وجود آنکه 9 بازی متوالی درون دروازه نهاده شد ولی هرگز نتوانست اعتماد سرمربی جدید را به دست بیاورد. در طول این 9 بازی که بیرانوند دروازه بان فیکس آنتورپ بود، تیمشان پنج برد، دو مساوی و دو شکست به دست آورد ولی انتقاد رسانه ها از عملکرد علیرضا بیرانوند پایان کاری کرد تا مربی جدید هم رو به خرید دروازه بانی تازه بیاورد و این بار دوولف را به خدمت بگیرند. علیرضا هم البته بدشانس بود که در ملاقات برابر سنت ترویدن (نهمین بازی ای که در لیگ، فیکس در ترکیب حضور داشت) مصدوم شد و 35 دقیقه بیشتر دوام نیاورد. بعد از آن مصدومیت تا همین الان اما دیگر علیرضا بیرانوند نه در ترکیب اصلی تیمش نهاده شده و نه حتی نامش در بین نیمکت نشینان آنتورپ دیده می گردد! سرمربی جدید هم که گویی منتظر بهانه بود، دوولف را وارد ترکیب کرد و با بهادادن به او، علیرضا را از دور خارج کرد.

سکونشینی های ادامه دار؟

موضوعی که کار را در این میان تبدیل به یک معما نموده این است ژان بوتز، دروازه بان فیکس آنتورپ هم در ابتدای فصل برگشته و مهیای بازی است؛ این به آن معنی است که حالا علیرضا بیرانوند به جای جنگیدن با یک دروازه بان باید با دو دروازه بان دیگر برای رسیدن به ترکیب مبارزه کند؛ مبارزه ای که البته به نظر می رسد به این سادگی های توفیقی در آن حاصل نکند! ماجرا از این قرار است که ژان بوتز در گفت وگو با درنیر اور بلژیک صراحتا به این مورد اشاره نموده که سرمربی به او وعده داده بدون رقابت با دیگر دروازه بان های آنتورپ، دوباره به ترکیب اصلی برگردد و تبدیل به دروازه بان شماره یک گردد. این وعده مصادف شده با عملکرد خوب دوولف درون دروازه آنتورپ؛ یعنی اینکه با وجود برگشتن بوتز باز هم این دوولف است، کسی که عنوان شده بود دروازه بان سوم آنتورپ است، به عنوان دروازه بان اصلی بازی می نماید. این وسط اتفاق بدتر برای علیرضا بیرانوند اتفاق افتاده است! او که یکی، دو بازی را به دلیل مصدومیت از دست داد، در برگشت هم جایی در ترکیب اصلی که هیچ، روی نیمکت ذخیره ها هم پیدا ننموده است! الان شش بازی است که نام علیرضا بیرانوند در فهرست بازیکنان دعوت شده آنتورپ برای بازی های رسمی قرار نمی گیرد. در تمام این مدت، نام بوتز، دروازه بان ذخیره رد شده و او به عنوان دروازه بان دوم روی نیمکت نشسته است. معنی خطرناک این اتفاق این است که در شرایط کنونی، برای کادر فنی آنتورپ، علیرضا بیرانوند دروازه بان سومی است که در صورت احتیاج فراخوانده خواهد شد.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که هنوز هم دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی ایران، علیرضا بیرانوند را به عنوان دروازه بان شماره یک تیم ملی در نظر دارد و امیدوار است مهارت های بی شمار او بتواند تیم ملی را در مرحله انتخابی جام جهانی به موفقیت برساند. بااین حال، پرسش نگران کننده اینکه اگر فرایند بازی نکردن های بیرانوند در تیم نه چندان مطرح بلژیکی ادامه داشته باشد، آیا او آن قدر آماده هست که تیم ملی را در این جهت سخت یاری کند؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1709

به "بیرانوند را فرستادند روی سکو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیرانوند را فرستادند روی سکو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید