ایران و ایتالیا در زمینه علمی و فناوری همکاری می نمایند

به گزارش آی تی گپ، به گزارش خبرنگاران، سورنا ستاری در ملاقات با استفانی جانینی وزیر آموزش، دانشگاه ها و تحقیق ایتالیا، با اشاره به ظرفیت گسترده همکاری میان دو کشور، نسبت به انعقاد تفاهم نامه وزارت علوم،تحقیقات و فناوری کشورمان اظهار خرسندی کرد و گفت: این تفاهم نامه می تواند زمینه ساز گسترش تعاملات بیش تر و پایه همکاری های جدید باشد.

ایران و ایتالیا در زمینه علمی و فناوری همکاری می نمایند

با ما همراه باشید و با هزینه سفر به ایتالیا چقدر است از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

وی توافق هسته ای را رخدادی مثبت در جهت ارتقا روابط بهبود تعاملات علمی و فناوری دانست و با اشاره به آمادگی کامل برای همکاری و تعامل دوسویه در حوزه ها و سطوح گوناگون علمی، تحقیقاتی و فناوری و مالی از جمله بنیاد علم ایران، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها بیان کرد: موضوعات گوناگون فناوری، همچون هوافضا، فناوری نانو، زیست فناوری و به ویژه سلول های بنیادین که کشور ما حائز رتبه بسیار مناسبی در منطقه برخوردار است، زمینه هایی مساعد برای انجام هرگونه فعالیت مشترک در زمینه های یاد شده، به شمار می آیند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این که تعاملات دانشگاهی علمی و تحقیقاتی، از جنس ارتباطی است که افق های دوردست را نشانه می گیرد و پایدار و ماندگار خواهد بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از حوزه های علمی، تحقیقاتی و فناوری توان قابل ارائه دارد که می تواند به عنوان اساس و پایه تعامل های میان دو کشور، مد نظر قرار بگیرد.

ستاری شرکت های دانش بنیان را حوزه ای بسیار مهم و بزرگ برای همکاری و زمینه ساز تعامل شرکت های توانمند ایرانی و ایتالیایی دانست و گفت: حوزه های موضوعی گوناگون همکاری شرکت ها دو کشور از نفوذ فناوری گردشگری تا حوزه های کشاورزی، پتروشیمی و فناوری های نوین، می تواند زمینه ساز همکاری و تبادل فناوری میان این شرکت ها باشد.

نقش اساسی دولت ها در بسترسازی تعاملات و روابط فعالان دوکشور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، اساسی ترین نقش دولت ها را ایجاد بستر مناسب برای همکاری و تسهیل روابط دانست و گفت: نقش ما به عنوان دولت این است که ضمن تسهیل روابط، بتوانیم زمینه مناسبی فراهم کنیم تا بخش های گوناگون جامعه مثل دانشگاهیان، محققان، پژوهشگران، فناوران و صاحبان کسب و کار بتوانند بر مبنای این زیرساخت ایجاد شده، به راحتی تعامل و همکاری داشته باشند.

وی همکاری با کشور ایتالیا در قالب یک کمیسیون همکاری مشترک را مدلی مناسب برای همکاری اثرگذار دانست و بیان کرد: این کمیته مشترک علمی و فناوری، می تواند به عنوان یک مدل و چارچوب پیروز در روابط ایران و ایتالیا نیز تعریف گردد.

نائب رئیس صندوق پژوهشگران و فناوران کشور، با اشاره به به حضور 4000 دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایتالیا، دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پژهشگاه های کشور را در میزبانی از اساتید، پژوهشگران و فناوران ایتالیایی توانمند دانست و اضافه نمود: با در اختیار داشتن بیش از 4ونیم میلیون دانشجوی فارغ التحصیل، بیش ترین میزان دانشجویان فارغ التحصیل رشته های فنی و مهندسی در منطقه، 500 دانشگاه و مرکز پژوهشی و تحقیقاتی، در ایجاد بستر مناسبی برای تعامل دو طرف توانمندی داریم، چراکه سال های تحریم به ما آموخته است مشکلاتمان را خودمان حل کنیم.

گسترش همکاری دوجانبه ایران و ایتالیا

استفانی جانینی وزیر آموزش، دانشگاه ها و تحقیق ایتالیا پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی میان دو کشور را یکی از پایه های اساسی برای همکاری دانست و گفت: هیات ایتالیایی به طور کامل آمادگی دارد تا فصل تازه ای از روابط علمی، تحقیقاتی و آموزشی با ایران را رقم بزند.

جانینی، با اشاره به زمینه های گوناگون همکاری میان دوکشور، توسعه پیوند میان پژوهشگاه ها و اندیشگاه ها دو کشور، حفاظت از میراث فرهنگی و تعامل به وسیله کمیته مشترک را زمینه های برجسته همکاری دو کشور دانست و اضافه نمود: به طور کامل برای همکاری در زمینه های گوناگون آماده هستیم و با توجه به یادداشت تفاهم منعقد شده که چارچوب مناسبی از همکاری های مشترک را فراهم آورده می توانیم در قالب کمیسیون همکاری مشترک، اقدامات گسترده تری برای پیشبرد اهداف دو طرف انجام دهیم.

در این ملاقات، پروفسور فرمایا، رئیس دانشگاه تریسته ایتالیا، پروفسور گائودیو، رئیس دانشگاه ساپینزا رم، مائورو کونچاتوری سفیر ایتالیا در ایران همراهان وزیر آموزش، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 882

به "ایران و ایتالیا در زمینه علمی و فناوری همکاری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و ایتالیا در زمینه علمی و فناوری همکاری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید