اروپا منتظر انتخابات آمریکا برای گشایش اینستکس است

به گزارش آی تی گپ، به گزارش خبرنگاران، رییس اتاق بازرگانی ایران و اتریش گفت: فکر می کنم تا حد زیادی به بازیگران اینستکس معلوم شده که فعال شدن آن احتیاج به چراغ سبز آمریکا دارد که شرکت های اروپایی بتوانند از ایران نفت و فرآورده های نفتی بخرند یا خریداران کشورهای دیگر بتوانند مبلغ خرید نفت را از طرق بانکی به اینستکس برسانند.

اروپا منتظر انتخابات آمریکا برای گشایش اینستکس است

با ما سفر کنید و با تورهای اروپا زمستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

پدرام سلطانی در خصوص آخرین شرایط سازوکار اینستکس گفت: از آخرین کوشش هایی که انجام و چند فقره هم به صورت آزمایشی به وسیله این سازوکار مبادله شد، دیگر پیشرفتی در این موضوع مشاهده نمی گردد. دلیل اصلی آن است که این سازوکار به نوعی دولتی تعریف شده لذا دولت ایران باید بتواند فروشی داشته باشد تا بتواند منابع را صرف واردات از اروپا کند. چون شرکت های اروپایی دیگر نفت و فرآورده های نفتی از ایران نمی خرند پس منبعی وجود ندارد که در اینستکس ریخته و بتواند موجب تجارت با اروپا گردد.

وی در ادامه اضافه نمود: اگر منابع حاصل از فروش نفت ایران به کشورهای دیگر مثل چین، کره جنوبی، ژاپن، هند یا صادرات گاز به ترکیه یا برق به عراق به اینستکس واریز نگردد، نمی توان از این مکانیزم انتظار داشت که بتواند به یاری تجارت خارجه ما بیاید.

سلطانی در پاسخ به این سوال که با توجه به صحبت همتی، رییس بانک مرکزی، در خصوص افزایش صادرات نفتی گفت: اگر صادرات نفتی ما هم افزایش پیدا نموده باشد به شرکت های اروپایی نیست. آنچه که جسته و گریخته در اخبار شنیده می گردد، به ونزوئلا و سوریه فرآورده فروخته می گردد. مقداری هم به مقاصد نامعلوم می فروشیم.

رییس اتاق مشترک ایران و اتریش توضیح داد: اینستکس شبیه یک ظرف است که ساخته شده و مهیا است ولی در آن آب ریخته نشده؛ با امتحان کردن این سازوکار این نتیجه حاصل شد که امکان این سازوکار وجود دارد اما تا زمانی که منبع و ارزی در آن وجود نداشته باشد امکان استفاده از آن نیست. من فکر می کنم تا حد زیادی به بازیگران اینستکس معلوم شده که فعال شدن آن هم احتیاج به چراغ سبز آمریکا دارد که شرکت های اروپایی بتوانند از ایران نفت و فرآورده های نفتی بخرند یا خریداران کشورهای دیگر بتوانند مبلغ خرید نفت را از طرق بانکی به اینستکس برسانند. در غیر این صورت این ظرف دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

وی همچنین اضافه نمود: اروپا می خواهد کوشش و حسن نیت خود را به ایران نشان بدهد. در این رابطه اراده دولتی در کشورهای اروپایی وجود دارد. از سوی دیگر شاید منتظر نتیجه انتخابات آمریکا هم هستند و فکر می نمایند بعد از انتخابات چه آقای بایدن انتخاب گردد و چه آقای ترامپ، ممکن است رویکرد جدیدی نسبت به ایران داشته باشند که بتواند گشایشی در استفاده از ایسنتکس یا ارتباطات تجاری بین ایران و اروپا گردد.

سلطانی در خصوص مراودات ایران و اتریش نیز گفت: مراودات تجاری ما با اتریش به حداقل رسیده است. در ایران که به آمار تجاری دسترسی نداریم و دو سال است که آمار را محرمانه کردند و ما نمی دانیم که به هر کشور چقدر صادرات یا واردات داریم. اما بر اساس آمار اتریش، در سال 98 نسبت به سال 97 صادرات رسمی ما به اتریش 94 درصد کاهش پیدا نموده است. یعنی آنچه به عنوان واردات از ایران در سال 2019 در اتریش ثبت شده است، یک بیستم سال قبل است. بخش بزرگی از این هم به خاطر توقف صادرات نفت و فرآورده های نفتی به اتریش است که بعد از برجام از سر گرفته شده بود.

وی در خاتمه اضافه نمود: در خصوص واردات از اتریش نیز آمار 2019 نسبت به 2018 نشان می دهد که کاهش حدود 80 درصدی داشته و به یک پنجم رسیده است. لذا وضع مناسبی ندارد و تجارت خارجی ما با اتریش به کمتر از ده میلیون دلار صادرات و حدود سی یا چهل میلیون دلار واردات رسیده است. آمار سال 2020 هم هنوز منتشر نشده اما به گمان من از این هم کمتر شده باشد.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1389

به "اروپا منتظر انتخابات آمریکا برای گشایش اینستکس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا منتظر انتخابات آمریکا برای گشایش اینستکس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید