ارجاع لایحه معاهده استرداد مجرمین بین ایران و چین به مجمع تشخیص مصلحت نظام

به گزارش آی تی گپ، خبرنگاران: وکلای ملت با اصرار بر مصوبه قبلی خود درباره لایحه معاهده استرداد مجرمین بین ایران و چین، آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع کردند.

ارجاع لایحه معاهده استرداد مجرمین بین ایران و چین به مجمع تشخیص مصلحت نظام

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار مجلسی آی تی گپ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز مجلس گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی به صحن علنی درباره لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین را در دستور کار قرار داده بودند که از شورای نگهبان اعاده شده بود.

کمیسیون حقوقی و قضایی با آنالیز ایرادات شورای نگهبان به این لایحه بر مصوبه قبلی مجلس اصرار نموده بود و خواهان ارسال این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

برهمین اساس مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس در مخالفت با تصمیم کمیسیون مبنی بر اصرار به مصوبه مجلس گفت: در صورتی که این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع گردد شاهد بلاتکلیفی یک ساله خواهیم بود. لذا بهتر است ایرادات شورای نگهبان را رفع کنیم.

در ادامه قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در موافقت با گزارش کمیسیون قضایی گفت: اگر بخواهیم طبق ایراد شورای نگهبان نگاه کنیم، نباید بسیاری از قوانین و معاهدات بین المللی را در نظر بگیریم. چرا که به اکثر آنها چنین ایرادی وارد است. البته شورای نگهبان به وظیفه خود عمل نموده، ولی راه چاره قانونی آن یعنی ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی شده است.

محمدعلی اسفنانی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس نیز گفت: ایراد شورای نگهبان به این مسئله است که قضات در کشور چین براساس شرایط شرعی و اسلامی انتخاب نمی شوند، اما باید در نظر گرفته گردد در هیچ کدام از کشورهای غیراسلامی این گونه نیست و متأسفانه زنان ایرانی که در زندان های جنوب شرق آسیا به سر می برند جدا از اینکه بعضی از آنها واقعاً بیگناه هستند وضعیت رقت باری دارند.

پس از سخنان موافق و مخالف محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس که در غیاب علی لاریجانی از ابتدای جلسه امروز ریاست صحن علنی را به عهده داشت، این مورد را به رأی وکلای ملت گذاشت که نمایندگان با تصویب نظر کمیسیون، لایحه معاهده استرداد مجرمین بین ایران و چین را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع کردند.

منبع: تسنیم
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 512

به "ارجاع لایحه معاهده استرداد مجرمین بین ایران و چین به مجمع تشخیص مصلحت نظام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارجاع لایحه معاهده استرداد مجرمین بین ایران و چین به مجمع تشخیص مصلحت نظام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید