200 میلیون درآمد مالیات از خانه های لوکس!

به گزارش آی تی گپ، قانون بودجه سال گذشته صاحبان واحد های مسکونی و باغ ویلا های با ارزش بیش از 10 میلیارد تومان را مشمول پرداخت مالیات کرد که براساس آخرین آنالیز ها از 13 هزار واحد مسکونی لوکس شناسایی شده، کمتر از 100 نفر از صاحبان این خانه ها تقریبا 200 میلیون تومان مالیات پرداخت نموده اند.

200 میلیون درآمد مالیات از خانه های لوکس!

به گزارش ایسنا، قانون بودجه سال 1400 واحد های مسکونی و باغ ویلا هایی را که ارزش آن ها با احتساب عرصه و اعیان بیش از 10 میلیارد تومان باشد، مشمول پرداخت مالیات تا خاتمه بهمن سال گذشته کرد که خانه های درحال ساخت و در سال تملک از پرداخت این مالیات معاف اعلام شدند.

در این بین، نرخ مالیات سالانه خانه های لوکس نیز به توضیح ذیل است:

1- نسبت به مازاد 10 میلیارد تا 15 میلیارد تومان؛ یک در هزار

2- نسبت به مازاد 15 میلیارد تا 25 میلیارد تومان؛ دو در هزار

3- نسبت به مازاد 25 میلیارد تا 40 میلیارد تومان؛ سه در هزار

4- نسبت به مازاد 40 میلیارد تا 60 میلیارد تومان؛ چهار در هزار

5-نسبت به مازاد 60 میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

اگر مشمولان این مالیات، نسبت به پرداخت مالیات اقدام ننمایند، سازمان امور مالیاتی می تواند به وسیله عملیات اجرایی مالیات مربوطه را وصول کند و این افراد نمی توانند نسبت به نقل وانتقال واحد های مسکونی خود اقدام نمایند.

در این بین یکی از موانع جدی اخذ مالیات از خانه های لوکس در سال های گذشته، تصویب نشدن آیین نامه و مقررات مربوطه در این زمینه به وسیله هیئت دولت بود که خاتمه در مهرماه سال گذشته هیئت وزیران آیین نامه اجرایی مالیات واحد های مسکونی لوکس و گران قیمت را برای اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ کرد.

پس از این، سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای اعلام نمود که بر اساس اطلاعات در دسترس نسبت به محاسبه مالیات موضوع بند (خ) تبصره (6) قانون بودجه سال 1400 برای واحد های مسکونی و باغ ویلا های گران قیمت اقدام نموده و نتایج حاصل از آن را در درگاه الکترونیکی سازمان منتشر نموده است.

بدین منظور، کلیه مالکان واحد های مزبور با ارزش بیش از 10 میلیارد تومان می توانند برای مشاهده شرایط شمول یا عدم شمول مالیات و اطلاع از مقدار مالیات متعلقه و پرداخت آن، به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی MY.TAX.GOV.IR مراجعه نمایند.

اقدامات سازمان مالیاتی برای مالیات خانه های لوکس

علاوه بر این، این سازمان در واکنش به گزارش دیوان محاسبات مبنی بر اینکه علی رغم مشخص خاتمه بهمن ماه به عنوان آخرین مهلت واریز مالیات واحد های مسکونی گران قیمت در قانون بودجه سال 1400، تحقق آن تا خاتمه دی ماه همچنان صفر درصد بوده است، نیز اعلام نمود: بالغ بر 12 هزار و 500 واحد مسکونی مشمول مالیات شناسایی و مالیات مربوط به آن ها به همراه اطلاعات واحد مسکونی و مالکان ذی ربط، در درگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور صادر و بارگذاری شده است. بعلاوه، پرداخت این مالیات به صورت سیستمی بوده و امکان صدور قبض مالیاتی در درگاه مزبور به نشانی My.Tax.gov.ir برای تمام مشمولین فراهم شده است.

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی، به موجب جزء (3) بند (خ) تبصره (6) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، وزارتخانه های راه و شهرسازی، صنعت و معدن و تجارت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری ها موظف بوده اند امکان دسترسی برخط به اطلاعات املاک موردنیاز سازمان در حوزه املاک را در اختیار این سازمان قرار دهند، اما صرفاً وزارت راه و شهرسازی اطلاعات 6500 واحد را در قالب لوح فشرده به سازمان ارسال کرد و دیگر دستگاه های ذی ربط علیرغم مکاتبات و پیگیری های اجرا شده هیچ گونه اطلاعاتی در این خصوص به سازمان ارائه نکردند.

در ادامه اطلاعیه این سازمان آمده بود: با این حال مطابق با ماده (8) آئین نامه اجرایی بند (خ) تبصره (6) قانون بودجه سال 1400 سازمان امور مالیاتی مکلف به اعلام دارایی های مشمول و ارزش آن ها به مالکین طی دو ماه از خاتمه آذرماه 1400 بوده که این اقدام بر اساس اطلاعات در دسترس سازمان مطابق با مقررات اجرا شده است.

بعلاوه به موجب ماده (10) آئین نامه مزبور چنانچه اشخاص مشمول تا خاتمه بهمن ماه نسبت به پرداخت مالیات اقدام ننمایند سازمان می تواند به وسیله انجام عملیات اجرایی نسبت به وصول مالیات متعلقه اقدام کند؛ بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور حسب قوانین و مقررات موضوعه به تکالیف خود عمل نموده و امید است مؤدیان محترم مالیاتی به تکالیف خود در پرداخت مالیات های متعلقه اقدام نمایند در غیر این صورت سازمان برابر مقررات موجود نسبت به وصول مالیات های تعلق گرفته اقدام خواهد نمود.

پرداخت مالیات میلیونی برای خانه های میلیاردی!

در این زمینه، پیگیری مقدار مالیات پرداختی صاحبان خودرو های لوکس از سازمان امور مالیاتی نشان می دهد که تا 22 اسفند ماه سال گذشته از 13 هزار واحد مسکونی لوکس شناسایی شده، کمتر از 100 نفر صاحبان این خانه ها تقریبا 200 میلیون تومان مالیات پرداخت نموده اند.

در حالی این رقم از مقدار پرداختی های مالیات خانه های لوکس در سال 1400 ثبت شده است که مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیند های مالیاتی معتقد است که بیشتر وصولی این مالیات در سال جاری و در زمان نقل وانتقال محقق خواهد شد.

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، برای سال جاری نیز واحد های مسکونی و باغ ویلا های با ارزش بیش از 10 میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات هستند که واحد های مسکونی و باغ ویلا های گران قیمت نسبت به مازاد 10 میلیارد تا 15 میلیارد تومان یک در هزار، نسبت به مازاد 15 میلیارد تومان تا 25 میلیارد تومان دو در هزار مالیات باید پرداخت نمایند.

علاوه بر این، از واحد های مسکونی و باغ ویلا های گران قیمت نسبت به مازاد 25 میلیارد تومان تا 40 میلیارد تومان سه در هزار و نسبت به 40 میلیارد تومان تا 60 میلیارد تومان 4 در هزار و نسبت به مازاد 60 میلیارد تومان به بالا 5 در هزار مالیات گرفته خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2144

به "200 میلیون درآمد مالیات از خانه های لوکس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "200 میلیون درآمد مالیات از خانه های لوکس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید