چه کسانی در اولویت واگذاری مسکن ملی هستند؟

به گزارش آی تی گپ، خبرنگاران : وزیر راه و شهرسازی گفت: از 930 هزار متقاضی طرح مسکن ملی، 63 هزار نفر زنان سرپرست خانوار هستند که در اولویت واگذاری مسکن قرار دارند.

چه کسانی در اولویت واگذاری مسکن ملی هستند؟

جهت دریافت خدمات آلاچیق فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش آی تی گپ به نقل از ایرنا، محمد اسلامی درباره آخرین شرایط ساخت، تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر و مسکن ملی، اضافه کرد: با یک آنالیز علمی متوجه می شویم که نسبت تعداد واحدهای مسکونی به تعداد خانوار بیشتر است، اما امکان خانه دار شدن افراد و خانواده های زیادی به دلیل عدم استطاعت خرید در بازار فعلی وجود ندارد به همین دلیل در این دوره با اعمال سیاست جدید، موضوع عرضه و تقاضا برای جامعه هدف را ملاک قرار دادیم و تصمیم گرفتیم زمینه خانه دار شدن افرادی که استطاعت اقتصادی ندارند را فراهم کنیم.

وی گفت: دو سال پیش با اهتمام ویژه وعده دادیم که 900 هزار واحد مسکونی را تا آخر دولت وارد بازار نموده و به مردم تحویل می دهیم. بر همین اساس، برنامه تحویل یک سبد 900 هزار واحدی متشکل از مسکن مهر و مسکن ملی را در جلسه رای اعتماد ارایه شد که به سمت اجرای این طرح حرکت کردیم.

اسلامی با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن، گفت: در این طرح هم امکان ثبت نام وجود داشت هم اینکه برای تحت پوشش قرار دادن جامعه کارگری و بازنشستگان با وزارت تعاون، برای جامعه فرهنگی با وزارت ارشاد، برای خانه دار شدن نیروهای مسلح با وزارت دفاع و سایر دستگاه ها تفاهمنامه هایی را مبادله کردیم تا جامعه هدف را گسترش دهیم.

تامین زمین برای 400 هزار واحد ملی مسکن

وی ادامه داد: امروز 400 هزار واحد ملی مسکن را در سطح کشور تامین زمین کردیم و پروژه های آن تعریف شده است در بسیاری از شهرها در حال واگداری زمین هستیم که مردم به صورت گروهی آغاز به ساخت زمین نمایند. در خیلی از شهرها ساختمان های دو طبقه 4 واحدی به چند خانوار تخصیص داده می گردد و با مدیریت بنیاد مسکن پروژه ها را احداث می نمایند.

اسلامی ادامه داد: در مرحله اول ثبت نام مسکن ملی به میزان طرفیت آماده شده تامین زمین کردیم و هدف ما این بود که تقاضا محور عمل کنیم تا واحد ساخته شده بدون متقاضی نداشته باشیم. در مرحله دوم ثبت نام را باز گذاشتیم که در نهایت یک میلیون و 600 هزار نفر به صورت پیامکی و یا به وسیله سامانه ثبت نام کردند که پالایش ها انجام شد تا واجدان شرایط شناسایی شوند.

400 هزار نفر واجد شرایط طرح مسکن ملی

وزیر راه ادامه داد: از 930 هزار نفری که تا به امروز پرونده ثبت نام مسکن ملی خود را تکمیل و اطلاعات خود را وارد کردند، حدود 400 هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند، البته پالایش ادامه دارد و باید افراد پرونده خود را کامل و پول واریز نمایند تا تعیین گردد که متقاضی جدی مسکن ملی هستند تا به پروژه متصل شوند.

وزیر راه گفت: تحلیل آماری که به صورت مشترک با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام دادیم نشان می دهد از 930 هزار متقاضی طرح مسکن ملی، 63 هزار نفر زنان سرپرست خانوار هستند که در اولویت واگذاری مسکن قرار دارند و از بین این 63 هزار نفر نیز 9 هزار نفر از جامعه کارگری هستند.

359 هزار متقاضی از قشر کارگر

وی اضافه کرد: 359 هزار نفر از 930 هزار نفر کد کارگری دارند واجد شرایط دریافت مسکن نیز از قشر کارگران هستند. ما افتخار می کنیم برای حدود 112 هزار نفر از ثبت نام نمایندگان جزو دهک های یک، دو و سوم قرار دارند و 22 هزار نفر نیز جزو کارگران هستند. با سازمان های حمایتی تفاهم نامه منعقد کردیم و با تعرفه و با یارانه خاص و با وام بلاعوضی که به آنها تعلق می گیرد خانه دار خواهند شد.

عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: مجموعه اقدامات ما، درست شامل جامعه هدفی است که به دنبال آن بودیم و نمی توانند از بازار موجود، مسکن تهیه نمایند و جامعه ای که در فهرست ما هستند همان هایی هستند که به دنبال شناسایی آنها بودیم.

وی گفت: در بخش آموزش و پرورش نیز از بین 170 هزار نفری که لیست آنها به وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است، تا کنون 75 هزار نفر واجد شرایط بودند و حدود 20 هزار پروژه آغاز شده است و 20 تا 30 هزار پروژه نیز به زودی آغاز می گردد.

اسلامی با تاکید براینکه همه ظرفیت ها را به کار می گیریم، گفت: علاوه بر انبوه سازان از ظرفیت بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، موسسات خیریه و خیرین مسکن ساز استفاده کردیم و زمین در اختیار آنها قرار دادیم و پروژه ها را پیگیری می کنیم.

وی خاطر نشان کرد: تا رسیدن به جریان پایدار فراوری و عرضه مسکن برای جامعه هدف حائز اهمیت و تا زمانی که به هدف نرسیم، این حرکت را متوقف نمی کنیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 28 مرداد 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1171

به "چه کسانی در اولویت واگذاری مسکن ملی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی در اولویت واگذاری مسکن ملی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید