چالش دریچه های شرکت آب و فاضلاب با محصولی نانویی حل شد

به گزارش آی تی گپ، شرکتی دانش بنیان دریچه های بتنی تقویت شده با نانوذرات خود را در اختیار شرکت آب و فاضلاب قرار داده است تا از چالش سرقت این دریچه ها جلوگیری کند.

چالش دریچه های شرکت آب و فاضلاب با محصولی نانویی حل شد

به گزارش گروه فناوری آی تی گپ، سرقت دریچه های فلزی یکی از چالش های شرکت آب و فاضلاب طی سال های گذشته بوده است. شرکت رادیاوران سروش دریچه های بتنی تقویت شده با نانوذرات ساخته و در اختیار شرکت آب وفاضلاب قرار داده است.

علی شفیعیون، مدیرعامل شرکت رادیاوران سروش می گوید: شهرداری تهران مدت ها با مشکل سرقت دریچه های فلزی آب وفاضلاب روبرو بود که این مشکل با دانشگاه صنعتی شریف مطرح شد. پس از طرح مسئله، کار روی ساخت دریچه های بتنی در این دانشگاه شروع شد که در نهایت دریچه های بتنی سبک و مقاوم تقویت شده با نانوذرات توسط شرکت رادیاوران سروش تجاری سازی شد.

وی می افزاید: دریچه های بتنی سرقت نمی شوند و در نتیجه مشکل اولیه شرکت آب وفاضلاب حل شد. ما برای توسعه این دریچه ها باید چند مورد را درنظر می گرفتیم. اول این که دریچه ها باید سبک باشند، نسبت به تابش نور خورشید مقاوم بوده و در برابر نفوذ آب و گاز نیز بتوانند مقاومت بالایی داشته باشند. چرا که نفوذ آب و گازها به دلیل ایجاد یون هایی در بتن موجب زوال ساختاری دریچه می گردد. از این رو از نانوذرات استفاده کردیم به طوری که نفوذپذیری دریچه ها نسبت به آب و گاز تقریبا به صفر نزدیک شده است.

مدیرعامل شرکت رادیاوران سروش درباره عرضه این محصولات به بازار می گوید: در یکی از قراردادها 5000 دریچه در مدت 5 ماه فراوری و در اختیار شرکت فاضلاب تهران قرار داده شد. شرکت مهاب قدس نیز 4000 دریچه از رادیاوران سروش خریداری کرده است. شرکت آب و فاضلاب اهواز نیز که به دلیل سرقت بیش از هزار دریچه سفارش داده بود، به سرعت این سفارش را دریافت کرد و این دریچه ها در اهواز نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

علی شفیعیون از به کارگیری نانوذرات در تقریبا تمام محصولات فراوریی این شرکت اطلاع داد و اضافه نمود: این امکان وجود دارد که دریچه ها را بر اساس سفارش مشتری فراوری کنیم. اضافه نمودن نانوذرات به دریچه ها تغییر چندانی در قیمت محصول به وجود نیاورده ولی کارایی دریچه ها به شکل قابل توجهی بهبود یافته است.

مدیرعامل شرکت رادیاوران سروش از مذاکره با چند کشور خارجی اطلاع داد و گفت: با وزارت ساختمان نیجریه و همچنین عراق مذاکراتی صورت گرفته تا این محصول به این کشورها صادر گردد. البته برای صادرات با مشکلاتی روبه رو هستیم. برای مثال برای صادرات باید تاییدیه فنی و مهندسی کشور مقصد را دریافت کنیم و ادارات آن ها باید ما را پذیرفته و تایید نمایند. در این جهت احتیاج به همکاری مسئولان داریم تا بتوانیم تعامل موفقی با این کشورها داشته باشیم.

براساس اظهارات مدیرعامل شرکت رادیاوران سروش، ظرفیت فراوری فعلی این شرکت ماهانه در حدود 10 هزار دریچه است.

گروه صنعتی رادیس (راد یاوران سروش) فعالیت خود را از سال 1391 شروع کرده است. فراوری محصولات نانوکامپوزیت سیمانی ثمره کوشش های چندین ساله متخصصان این شرکت است. نانوکامپوزیت سیمانی فراوری شده در این مرکز دارای خواص مشابه فولاد بوده و می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای مصارف مختلف صنعتی باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1127

به "چالش دریچه های شرکت آب و فاضلاب با محصولی نانویی حل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش دریچه های شرکت آب و فاضلاب با محصولی نانویی حل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید