وزارت بهداشت: داروی چینی به کشور وارد نمی گردد ، والزارتان تولیدی 7 شرکت که از ماده چینی استفاده نموده اند، درحال جمع آوری است

به گزارش آی تی گپ، مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: هیچ دارویی از محصول نهایی چین وارد کشور نمی گردد.

وزارت بهداشت: داروی چینی به کشور وارد نمی گردد ، والزارتان تولیدی 7 شرکت که از ماده چینی استفاده نموده اند، درحال جمع آوری است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اکبر برندگی اضافه کرد: ماده اولیه فراوری دارو از کشورهای اروپایی و کشورهایی مانند چین و هند و بر اساس فارماکوپی آمریکا آزمایش و در صورت تائید مورد استفاده قرار می گیرد.

* مسئله ای در تامین داروی والزارتان وجود ندارد

والزارتان فراوریی هفت شرکت ایرانی شامل حکیم، جالینوس، داروپخش، ابوریحان، آروه سینا، پورسینا و دکتر عبیدی که از ماده موثر چینی برای فراوری این دارو استفاده نموده اند، از 25 تیر ماه درحال جمع آوری از بازار بوده و سایر منابع والزارتان این شرکت ها و شرکت های دیگر قابل استفاده است.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه جمع آوری دارو در تمام جهان امری معمول است، گفت: مردم بدون نگرانی می توانند والزارتان سایر فراورینمایندگان و حتی والزارتان همین هفت شرکت را که از سایر منابع ماده موثر تهیه شده است، استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه مفهوم ریکال به معنای جمع آوری یک محصول و فرآورده دارویی پس از پخش آن به منظور معین تکلیف است، گفت: ریکال در همه جای جهان پدیده ای روتین و مستمر است و اگر کشوری ادعا کند که هیچگاه ریکال نداشته نشان دهنده عدم نظارت درست بر دارو است.

برندگی با بیان اینکه ریکال یک دارو لزوما امری منفی نیست، اضافه کرد: ممکن است فرآورده ای در برهه ای از زمان ریکال شده و سپس تعیین گردد که مسئله ای نداشته است و مجددا توزیع گردد.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو ادامه داد: داروی والزارتان یک داروی ضد فشار خون و جزو داروهای پرمصرف کشور است.

اخیرا خبری منتشر شد مبنی بر اینکه از میان 15 منبع والزارتان موجود در کشور، ماده موثر یک منبع چینی (از فراوری نمایندگان معتبر این ماده) در پروسه جدید فراوری داروی والزارتان ماده ای به نام NDMA ایجاد نموده (by prodact) که این ماده در حیوانات آزمایشگاهی مشکلاتی را به وجود آورده است، اما این موارد روی انسان ثابت نشده است.

وی با بیان اینکه جمع آوری داروی والزارتان به صورت داوطلبانه توسط شرکت فراورینماینده چینی شروع شد، مطرح نمود: تاکنون 23 شرکت اروپایی، کانادا و آمریکا که از این ماده موثر استفاده می کردند، داروی والزارتان را ریکال نموده اند. در ایران نیز، با توجه به اهمیت سلامت مردم این دارو ریکال شد.

برندگی با بیان اینکه به دنبال اطلاعیه شرکت فراورینماینده ماده موثر فراوری داروی والزارتان، فروش داروهای هفت شرکت ایرانی که از ماده موثر شرکت چینی استفاده می کردند، متوقف شده است، گفت: بلافاصله پس از اطلاع، ابلاغیه ای مبنی بر لزوم ریکال این دارو صادر و فروش آن از 25 تیرماه در داروخانه های سراسر کشور متوقف و جمع آوری این دارو از داروخانه ها شروع شد.

وی در خصوص مصرف داروی والزارتان به مردم اطمینان خاطر داد که هیچ مسئله ای در این زمینه وجود ندارد و مردم نباید استرس داشته باشند؛ چراکه این دارو توسط شرکت های دیگر در حال فراوری بوده و احتیاج بازار نیز به اندازه چهار ماه تامین شده است. همچنین ماده اولیه فراوری داروی والزارتان از منابع دیگر به اندازه چندین ماه در کارخانه ها موجود است.

منبع: انتخاب
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 556

به "وزارت بهداشت: داروی چینی به کشور وارد نمی گردد ، والزارتان تولیدی 7 شرکت که از ماده چینی استفاده نموده اند، درحال جمع آوری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت: داروی چینی به کشور وارد نمی گردد ، والزارتان تولیدی 7 شرکت که از ماده چینی استفاده نموده اند، درحال جمع آوری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید