واکنش صنعاء به بیانیه گروه چهارجانبه درباره یمن؛ ارزش جوهر مصرفی را نداشت

به گزارش آی تی گپ، وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن بیانیه مشترک عربستان سعودی، امارات عربی متحده، آمریکا و انگلیس در مورد یمن را تنها تعارفات دیپلماتیک خواند و گفت، دیگر زمانی برای این دورویی ها باقی نمانده است.

واکنش صنعاء به بیانیه گروه چهارجانبه درباره یمن؛ ارزش جوهر مصرفی را نداشت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هشام شرف عبدالله وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن به بیانیه مشترک عربستان سعودی، امارات عربی متحده، آمریکا و انگلیس در مورد یمن واکنش نشان داد و گفت، این بیانیه تنها یک تعارف در برابر جامعه بین المللی است تا کشورهای ائتلاف سعودی را مانند کبوترهای صلح جلوه دهد.

بر اساس گزراش شبکه المسیره، وی توضیح داد، دیگر نه زمان و نه فایده ای برای دورویی و تعارفات دیپلماتیک به قیمت آزادی و منافع یمن و ملت آن وجود دارد.

هشام شرف اضافه کرد، این بیانیه در واقع ارزش جوهری که خرج آن شده را ندارد و افراد مطلع به شرایط یمن می دانند که کشورهای ائتلاف سعودی -اماراتی در شرایط توهم جستجو برای پیروزی هستند و از هر قصد و نیتی برای صلح واقعی، آتش بس و اصلاح اشتباهات در یمن به دورند. آنها بعلاوه به رنج های ملت یمن در نتیجه جنگ اهمیتی نمی دهند.

وی در ادامه به این گروه چهارجانبه توصیه کرد که در برابر دنیا اعتراف کند محرک اصلی جنگ علیه یمن در مارس 2015 است.

هشام شرف بعلاوه به این گروه پیشنهاد کرد که به منظور خاتمه دادن به جنگ با نظارت سازمان ملل یا مشارکت کشورهایی مانند روسیه، چین، آلمان یا حوزه خلیج فارس، با صنعاء دور یک میز بنشیند تا توافقی درباره اقدامات ویژه مربوط به آتش بس، بازگشایی فرودگاه صنعاء و دیگر گذرگاه های دریایی، زمینی و برطرف محاصره فراگیر حاصل گردد تا مقدمه ای برای خروج قوای خارجی از یمن و پرداخت غرامت به یمن و ملت آن و سپس ترسیم خطوط راهکار سیاسی با مشارکت تمامی طرف های درگیر در جنگ یمن باشد.

وی تأکید کرد که صنعاء از صلح فراگیر و عادلانه بدون پیش شرط هایی که به حاکمیت ملی و استقلال تصمیم گیری یمن ضربه می زند، استقبال می نماید.

رسانه های سعودی، بعدازظهر پنجشنبه هفته گذشته، گزارش دادند که عربستان سعودی، امارات عربی متحده، آمریکا و انگلیس بیانیه ای مشترک در ارتباط با یمن صادر نموده اند.

بر اساس گزارش روزنامه سعودی عکاظ، در این بیانیه که همزمان با گزارش رسانه های خبری درباره نزدیک بودن آزادسازی کامل استان مأرب صادر شده است، عنوان شده که چهار کشور مذکور از شرایط بد انسانی در یمن نگران هستند.

در بخش خاتمهی بیانیه مذکور آمده است که سفرای کشورهای یادشده نگرانی عمیق خود را از حملات مستمر حوثی ها به مأرب ابراز نموده اند و در عین حال، بر احتیاج به آتش بس فوری تأکید نموده اند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2072

به "واکنش صنعاء به بیانیه گروه چهارجانبه درباره یمن؛ ارزش جوهر مصرفی را نداشت" امتیاز دهید

1 کاربر به "واکنش صنعاء به بیانیه گروه چهارجانبه درباره یمن؛ ارزش جوهر مصرفی را نداشت" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش صنعاء به بیانیه گروه چهارجانبه درباره یمن؛ ارزش جوهر مصرفی را نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید