نگاهی به نتیجه تحقیقات علمی؛ آیا می توان دو دز از واکسن های متفاوت را تزریق کرد؟

به گزارش آی تی گپ، باوجود آنکه تحقیقات متعددی درباره تزریق دو واکسن مختلف صورت گرفته و نتایجی به دنبال داشته، اما محققان هنوز به حکم نهایی و قطعی نرسیدند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

نگاهی به نتیجه تحقیقات علمی؛ آیا می توان دو دز از واکسن های متفاوت را تزریق کرد؟

گروه علم و پیشرفت خبرنگاران، هرچند فرایند واکسیناسیون کرونا در بسیاری از کشورهای دنیا تسریع شده، اما خبرها از عدم توزیع دز دوم واکسن ها بین مراکز بهداشت و سردرگمی مردم برای تزریق دز دوم واکسن کرونا حکایت می نماید. طی هفته های اخیر بسیاری از کسانی که می بایست دز دوم واکسن را دریافت می کردند، به علت کمبود واکسن پیروز به دریافت دز دوم از همان واکسن نشدند و این موج نگرانی در جامعه را به راه انداخته است، باوجود آنکه تحقیقات متعددی درباره تزریق دو واکسن مختلف اجرا شده و نتایجی به دنبال داشته، اما محققان هنوز به حکم نهایی و قطعی نرسیدند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. در این گزارش به داده های موجود در بحث تزریق دو واکسن متفاوت می پردازیم:

استفاده از واکسن های مختلف ممکن است پاسخ ایمنی را تقویت کند

بعضی محققان انگلیسی می گویند استفاده از واکسن های مختلف در یک بیمار می تواند پاسخ ایمنی را تقویت کند؛ راب کوزاک، دانشمند و میکروبیولوژیست بالینی در مرکز علوم بهداشتی Sunnybrook در تورنتو می گوید: استفاده از دو واکسن مختلف در دو نوبیت تزریق یک سوال بسیار مهم است که به دلیل اهمیتش مطالعات زیادی پیرامون آن در حال اجرا است.

تزریق دو واکسن مختلف تساوی عرضه را به دنبال خواهد داشت

کوزاک می گوید برای تساوی عرضه، اگر دو واکسن مختلف برای یک فرد مورد استفاده قرار گیرد، راحت خواهد بود. بیشتر واکسن های کووید 19 به تزریق مضاعف نیاز دارند؛ دز اولیه و به دنبال آن تقویت کننده برای تقویت و گسترش پاسخ ایمنی نیاز است؛ در کانادا، دامنه واکسیناسیون با مسائل موجود درگیر شده است. جریان واکسن از بعضی شرکت ها به یکباره کاهش یافته در حالی که بعضی دیگر دزهای بیشتری را ارائه می دهند. از این رو بعضی پیروز به دریافت دز دوم واکسن نشده اند.

برای محافظت بیشتر شاید ضروری است به یک واکسن اتکا نگردد

ژو زینگ، استاد مرکز تحقیقات ایمنی شناسی مک مستر در همیلتون، می گوید که جدا از کاهش احتمال عرضه، مطالعه اجرا شده در زمینه تفاوت واکسن ها نشان می دهد، این عامل ممکن است محافظت بهتری نسبت به اتکا به یک نوع واکسن ایجاد کند.

فناوری یکسان باشد، امکان جایگزینی وجود دارد

بعضی از محققان با نظری متفاوت باور دارند، اگر فناوری های دو واکسن متفاوت مشابه باشد امکان جایگزینی واکسن در دز دوم وجود دارد؛ به عنوان مثال هنگامی که واکسن سینوفارم که از یک ویروس کشته شده و غیرفعال است در دز اول به فردی تزریق می گردد، اما به دلیل کمبود دز دوم آن اماده نیست شاید بتوان با واکسن دیگری از یک شرکت دیگر که با همین فناوری توسعه یافته جایگزین کرد؛ معینا تحقیقات و داده های بیشتری در این زمینه نیاز است.

بعضی از محققان باور دارند، اگر فناوری های دو واکسن متفاوت مشابه باشد امکان جایگزینی واکسن در دز دوم وجود دارد.

واکسن های برای ایجاد ایمنی بیشتر ترکیب می شوند

انگلیس 6 ماه پیش مطالعه ای جدید و برای اولین بار در دنیا را شروع کرد تا امکان ترکیب و تطابق واکسن های مختلف ویروس کرونا را آنالیز کند.این روش درمانی که با استفاده از واکسن های مختلف در دو دُز انجام می گردد، تنها با واکسن های مجاز و یک دُز از هر واکسن، امکان پذیر است.این آزمایش، موسوم به کام-کوو، در ابتدا با ترکیب دُز هایی از واکسن های آکسفورد/آسترازنکا و فایزر/بایون تک شروع خواهد شد اما به گفته محققان، انواع دیگری هم به این لیست اضافه خواهند شد. پژوهش های مقدماتی نشان می دهند که دو دز واکسن ناهمسان می تواند سودمند باشد و ضریب مصونیت را بالا ببرد.

پژوهش های مقدماتی نشان می دهند که دو دز واکسن ناهمسان می تواند سودمند باشد و ضریب مصونیت را بالا ببرد.

اثر بخشی واکسن از چه زمانی شروع می گردد و تا چه زمانی ماندگار می ماند؟

ایمنی زایی واکسن دو تا سه هفته بعد از تزریق نوبت اول شروع می گردد و دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم کامل می گردد. بنابراین ریسک ابتلا به بیماری کووید 19 در روزهای ابتدایی بعد از تزریق واکسن وجود دارد و نباید نادیده گرفته گردد. ماندگاری ایمنی در برابر ویروس کرونا بعد از تزریق واکسن های کووید 19 معین معین نیست، اما انتظار می رود دو هفته بعد از کامل شدن واکسیناسیون، فرد واکسینه شده حداقل 6 ماه در برابر ویروس کرونا ایمنی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1796

به "نگاهی به نتیجه تحقیقات علمی؛ آیا می توان دو دز از واکسن های متفاوت را تزریق کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به نتیجه تحقیقات علمی؛ آیا می توان دو دز از واکسن های متفاوت را تزریق کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید