نشانه های اضطراب منتشر چیست؟، برای کنترل اضطراب چه می توان کرد؟

به گزارش آی تی گپ، زندگی مدرن امروزی به طور گریزناپذیری با استرس و اضطراب در آمیخته است وداشتن حدی از نگرانی در زندگی گریزناپذیر است، اما بعضی از افراد با شکل فراگیرتری از اضطراب سروکار دارند که گاهی تشخیص آن مشکل است.

نشانه های اضطراب منتشر چیست؟، برای کنترل اضطراب چه می توان کرد؟

افراد دچار اضطراب منتشر (free-floating anxiety) بدون دلیل مشخصی به طور مداوم احساس تنش و اضطراب می نمایند.

از آنجایی که اضطراب منتشر همواره به یک رویداد یا شرایط تعیین مربوط نیست، شناسایی آن ممکن است مشکل آُفرین باشد.

اضطراب منتشر یک احساس نگرانی یا تشویش مداوم است که به نظر می رسد در تمام طول روز فرد دچار آن است. یک نام دیگر این عارضه اختلال اضطراب فراگیر (GAD) است که می تواند انواعی از علائم روانشناختی و فیزیولوژیکی را ایجاد کند. گرچه دلیل دقیق GAD به طور کامل شناخته نشده است، اما شماری از عوامل ژنتیکی، محیطی و روانشناختی ممکن است در بروز آن نقش داشته باشند.

ترس مفرط یکی از نشانه های اصلی اضطراب منتشر است. افراد مبتلا ممکن است حتی بدون وجود دلیل واضحی برای نگرانی ها و ترس هایشان ممکن است در شب بیدار بمانند. این اضطراب ممکن است درباره چیزهای گوناگون باشد از روابط عاطفی فرد تا شرایط سلامتش. یک نشانه دیگر اضطراب منتشر یا فراگیر اشکال در تمرکز است. نگرانی مداوم می تواند تمرکز بر فعالیت های فعلی را مشکل کند. فرد به خاطر اضطراب مداوم ممکن است مشوش باشد و تحریک پذیری بیش از حد می تواند او را زودخشم تر کند.

تنش در عضلات یک نشانه جسمی شاخص در اضطراب فراگیر است. تنش عضلانی به این معنا است که عضلات به طور نسبی یا کامل برای مدتی طولانی منقبض نگه داشته می شوند. هنگامی که احساس اضطراب می کنید، بدنتان هورمون های استرس مانند آدرنالین آزاد می نماید تا بدن را برای مقابله با یک تهدید احتمالی آماده کند، فرآیندی که پاسخ ستیز یا گریز نامیده می گردد.- این واکنش می تواند باعث سفت شدن عضلات گردد و به ناراحتی منجر گردد.

نشانه های جسمی معمول دیگری از جمله سردرد و مسائل گوارشی ممکن است وجود داشته باشد. به علاوه اختلالات خواب مانند بی خوابی یا خواب بیقرار ممکن است در افراد دچار اختلال اضطراب فراگیر تجربه گردد. یک خصوصیت دیگر اضطراب فراگیر احساس بیقراری یا تشویش است که ریلکس شدن یا آرامش عضلانی یافتن را برای فرد مشکل می نماید.

چطور با اضطراب فراگیر کنار بیاییم؟

آگاهی از سازوکارهای کنار آمدن یا مقابله ای (coping mechanisms) مناسب در موردی که هر یک از علائم اضطراب منتشر در شما بروز می نماید، لازم است. این شیوه ها ممکن است به شما یاری کند خودتان را کنترل کنید و اضطرابتان را کاهش دهید.

مراقبه و فکر آگاهی دو روش رایج مورد استفاده برای کنترل اضطراب غیرمنطقی هستند. ماندن در لحظه کنونی می تواند به مغز شما یاری کند واکنش کمتری به افکاری نشان دهد که شما را مضطرب می نمایند. تمرینات روازنه فکر آگاهمانند مراقبه می تواند در نهایت حس آرامش و پایداردر زندگی را افزایش دهند.

شروع یک یک برنامه روتین ورزشی هم روش دیگری برای کاستن از حالت تشویش و اضطراب کنترل نشده است. تمرینات جسمی و رژیم غذایی متعادل می تواند به کاهش اضطراب و بهبودی کلی سلامتی یاری کند.

یک توصیه دیگر پرهیز از نوشیدن اندازه زیاد قهوه و خوردن مکرر وعده های غذایی مغذی برای یاری به کنترل خلق وخو است. داشتن یک نظام حمایتی قوی هم برای کنترل اضطراب لازم است. تجربیات تان را در اختیار دیگران بگذارید و به تماس با دوستان، اعضای خانواده و گروه های حمایتی که عواطف شما را درک می نمایند، روی آورید. یافتن متحدانی که مسائل شما را درک می نمایند می تواند اطمینان بخش و توانایی بخش باشد.

بالاخره اما نه لزوما آخرین شیوه گرفتن یاری از یک متخصص بهداشت روانی مانند روانپزشک، روان درمانگر یا مشاور است. این متخصص بهداشت روانی ممکن است درمان هایی مانند رفتاردرمانی شناختی (CBT) برای یاری به کنترل اضطراب و ارائه روش های کنارآمدن یا مقابله ای اختصاصی فرد ارائه کند.

بالاخره تمرین دلسوزی برای خود (self-compassion) (تعمیم احساس دلسوزی به خود در مواقع سختی) و بردباری با خود در حالیکه در مسیر ارتقای بهزیستی روانی خودتان هستید، نباید فراموش کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 خرداد 1402 بروزرسانی: 1 خرداد 1402 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2348

به "نشانه های اضطراب منتشر چیست؟، برای کنترل اضطراب چه می توان کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های اضطراب منتشر چیست؟، برای کنترل اضطراب چه می توان کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید