مقاله: کاربردهای گچ در صنایع ساختمانی، مزایا، معایب و انواع ان

به گزارش آی تی گپ، گچ از جمله مصالح ساختمانی است که به علت خواص خود می تواند از اولین قدم در ایجاد یک بنا که پیاده کردن حدود زمین می باشد تا استفاده به نام آژند (ماده ای خمیری شکل که میان مصالح بنایی را پر می کند و نقش پیوند دهنده دارد جهت تیغه چینی و ایجاد طاق ضربی) و یا اندود (ماده ای خمیری شکل که با استفاده از دست یا ماله بر روی سفت کاری بنا کشیده می گردد جهت آستر و سفید کاری) و آمود (روکاری یا روسازی بنا از جمله تزئینات گچ بری) به کار رود.

مقاله: کاربردهای گچ در صنایع ساختمانی، مزایا، معایب و انواع ان

از اجرای عملیات گچ کاری در دماهای زیر صفر باید اجتناب کرد زیرا موجب یخ زدن گچ و در نتیجه فاسدشدن آن می گردد. البته در صورت لزوم می توان با در نظر گرفتن تمهیداتی نظیر پوشاندن درب ها و پنجره های ساختمان با کاور (در صورتی که درب و پنجره نصب شده باشد) و استفاده از وسایل گرمایی نظیر انواع بخاری در فضاهای داخلی و استفاده از آب گرم جهت ساخت ملات، عملیات گچ کاری را انجام داد.

گاهی در ساختمان ها ملاحظه می کنیم که سطوح گچکاری شده پس از خشک و سخت شدن ترک می خورند. این ترک خوردگی می تواند به دلایل زیر باشد:

همچنین جهت تولید قطعات پیش ساخته گچ و گچ بری داخلی ساختمان هم کاربرد دارد. همچنین در اجرای سقف های طاق ضربی و یا تیغه چینی های داخلی به نام ملات چسباننده آجرها کاربرد دارد.

منبع مقاله: کاربردهای گچ در صنایع ساختمانی، مزایا، معایب و انواع ان

انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1921

به "مقاله: کاربردهای گچ در صنایع ساختمانی، مزایا، معایب و انواع ان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: کاربردهای گچ در صنایع ساختمانی، مزایا، معایب و انواع ان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید