مایکروسافت پیش نمایش بیلد 22509 ویندوز 11 را با بهبود منوی استارت منتشر کرد

به گزارش آی تی گپ، مایکروسافت امروز جدیدترین نسخه پیش نمایش ویندوز 11 را با شماره بیلد 22509 و با یک سری تغییرات نظیر بهبود منوی استارت برای کاربران اینسایدر منتشر کرد.

مایکروسافت پیش نمایش بیلد 22509 ویندوز 11 را با بهبود منوی استارت منتشر کرد

اگر جزء آن دسته از کاربرانی هستید که در برنامه اینسایدر ویندوز 11 ثبت نام نموده اید و در حال حاضر هم از این سیستم عامل استفاده می کنید، باید بدانید که مایکروسافت به تازگی نسخه پیش نمایش بیلد 22509 ویندوز 11 را با بهبود منوی استارت منتشر نموده است. البته بهبود منوی استارت تنها تغییری نیست که در آپدیت تازه شاهد هستیم؛ این طور که به نظر می رسد شرکت آمریکایی هم زمان با انتشار این آپدیت، علاوه بر آنچه یاد شد، یک سری باگ های ریز و درشت ویندوز را هم حل نموده که طبیعتا باید حس شوند و مثل تغییر منوی استارت ملموس نیستند.

طبق گفته تیم توسعه ویندوز 11، در این آپدیت تازه کاربران قادر خواهند بود لایه های تازهی برای منوی استارت در نظر بگیرند، ساعت و تاریخ در مانیتور ثانویه هم به نمایش در می آید، جزئیات اندکی تغییر نموده است و بسیاری موارد دیگر که بیان همه آن ها از حوصله متن خارج است چون بسیاری از آن ها فقط برطرف باگ را شامل می شوند. با این حال در این مطلب تا جایی که امکان داشت به آنالیز قابلیت های اضافه شده تازه خواهیم پرداخت. بنابراین با ما همراه باشید.

بیلد 22509 ویندوز 11؛ قابلیت های تازه کدامند؟

وب گردی با مرورگر اج به همراه قابلیت خواندن متن اکنون راحت تر شده است

مایکروسافت سرمایه گذاری زیادی روی مرورگر خود یعنی اج انجام داده است و طی چند سال اخیر واقعا کوشش کرد تا آن را به مرورگری در حد و مقدار های کروم و فایرفاکس تبدیل کند. اگرچه این مرورگر از لحاظ قابلیت توانست واقعا پا به پای برترین های بازار پیش برود اما هنوز محبوبیت آن در بین کاربران به مقدار ای نیست که مایکروسافت می خواهد. البته این کاملا طبیعی است چرا که مرورگرهای رقیب نظیر کروم و فایرفاکس سال هاست که در بین کاربران بوده اند و آنقدری مجهز هستند که کاربران علت خاصی برای تغییر آن ها نمی بینند.

مایکروسافت اج هم به عنوان یک مرورگر نوپا واقعا پیشرفته تر از چیزی است که انتظارش را داشتیم. این مرورگر هر چند وقت یک بار آپدیتی را دریافت می نماید که طی آن قابلیت های تازهی به آن اضافه می گردد. برای مثال هم زمان با انتشار آپدیت امروز، مایکروسافت یک سری بهبودی های جزئی به آن اضافه نموده که وب گردی با این مرورگر را به همراه قابلیت خواندن متون به فرایند آسان تری تبدیل نموده است. از جمله قابلیت هایی که به این مرورگر اضافه شده است می توان به امکان ویرایش سریع تر آدرس ها، خواندن اطلاعات بیشتر برای جست و جو های مختلف و در نهایت هم همان طور که گفته شد، بهبود تجربه وب گردی با قابلیت خواندن متن اشاره نمود.

حال اگر بخواهیم به صورت دقیق تر به آنالیز دقیق تر تغییرات و بهبودی های مایکروسافت اج بپردازیم، باید بگوییم مثلا فرایند سریع تر شدن جست و جو به این خاطر ممکن شده که اکنون حالت اسکن کردن قابلیت خواندن متن به محض اینکه روی کادر آدرس کلیک می کنید غیبرطرفال می گردد. بعلاوه کاربر می تواند با فشردن همزمان کلیدهای کنترل + L، مستقیما به کادر جست و جو راهنمایی گردد و در این لحظه اسکنر متن به صورت اتوماتیک غیبرطرفال می گردد تا کاربر به سرعت بتواند آنچه را که مد نظر دارد تایپ کند. این قابلیت خصوصا زمان هایی که احتیاج دارید یک سری فرم را که شامل نام و نام خانوادگی شماست در کادرهای مختلف پر کنید به یاری تان خواهد آمد.

علاوه بر بهبود و افزایش سرعت تایپ در کادرهای مختلف، فرایند پاک کردن چیزهای ناخواسته در فیلدهای مختلف هم آسان تر شده است. بعلاوه قابلیت خواندن متن اکنون آن حرفی را که بعد از پاک کردن یک حرف، نشان گر ماوس روی آن قرار می گیرد را می خواند. برای مثال اگر نشان گر ماوس روی حرف h از کلمه hello باشد و آن را پاک کنید، حرف e برای شما خوانده می گردد. در رابطه با قابلیت دوم، یعنی خواندن اطلاعات بیشتر برای هر جست و جو هم باید بگوییم اکنون وقتی در پی یک مطلب، یک کلمه کلیدی یا هر چیزی مثل این باشید، اطلاعات بیشتری برای شما خوانده می گردد. تمام این قابلیت ها، درخواستی بود که کاربران از مایکروسافت داشتند و اتفاقا در بخش انتهایی مربوط به این خبر هم شرکت آمریکایی از اینسایدرهای خود بابت ارسال بازخورد تشکر کرد و از آن ها خواست که این فرایند را ادامه دهند.

منوی استارت ویندوز 11

می رسیم به مهم ترین تغییر ویندوز 11 یعنی منوی استارت آن، جایی که بیشترین توجه از زمان عرضه این سیستم عامل تا به امروز به آن شده است. اکنون کاربران می توانند با کلیک راست روی منوی استارت، به تنظیمات آن دسترسی داشته باشند یا گزینه هایی نظیر More Pins یا More Recommendation را به کاربران نمایش می دهد تا یک ردیف دیگر از آنچه ویندوز به عنوان بخش های پین شده یا پیشنهادی به کاربر نشان می دهد به نمایش در بیاید.

علاوه بر این ها، در بالا هم اشاره نمودیم که یکی از تغییرات انجام شده در این بیلد، اضافه شدن تاریخ و ساعت به منوی تسک بار مانیتور ثانویه است تا کاربر به راحتی بتواند در مانیتور دیگر هم به ساعت و تاریخ دسترسی داشته باشد. البته طبق گفته شرکت آمریکایی، این قابلیت هنوز در مراحل اولیه تست واقع شده است و به همین دلیل برای همه کاربران عرضه نشده است. گویا مایکروسافت در حال آنالیز این قابلیت با توجه به بازخوردهای کاربران است تا هنگامی که آن را عرضه می نماید، نقص خاصی وجود نداشته باشد.

دوم، اپلیکیشن هایی هستند که برای تماس، یادآورها و ساعت زنگ دار، اعلان ارسال می نمایند. اکنون اعلانات ارسال شده به ترتیب اولویت دسته بندی و در دسته سه تایی به صورت همزمان به نمایش در می آیند. این یعنی در هر زمان، شاید حتی چهار اعلان به صورت هم زمان مشاهده کنید اما سه نمونه از آن ها با اولویت بالا در نظر گرفته می شوند و یکی از آن ها، با اولویت عادی. این قابلیت هم فعلا برای همه اینسایدرها در دسترس قرار ندارد چرا که مایکروسافت در کوشش است تا بازخورد کاربران را هم برای بهبود این قابلیت در نظر بگیرد.

یک موضوع دیگر، کوشش مایکروسافت برای اضافه شدن تنظیمات موجود درون کنترل پنل به منوی تنظیمات اصلی خود ویندوز است. اگر دقت نموده باشید چند سالی هست که ویندوز یک پنل مربوط به تنظیمات را هم علاوه بر کنترل پنل در نظر گرفته تا کاربر در محیطی هماهنگ با خود ویندوز به تنظیمات مختلف دسترسی داشته باشد. احتمالا هم طی آینده ای نزدیک شاهد حذف کنترل پنل محبوب از ویندوز 11 خواهیم بود چون دیگر تمام تنظیمات به وسیله تنظیمات اصلی خود ویندوز در دسترس قرار خواهند داشت. اما در راستای اضافه شدن گزینه های کنترل پنل به صفحه تنظیمات اصلی ویندوز 11، بخش advanced sharing settings نظیر Network discovery یا File and printer sharing و public folder sharing اکنون به یک بخش تازه تحت عنوان Advanced Network Settings در تنظیمات اضافه شده اند.

همان طور که گفته شد، ذکر همه تغییرات انجام شده در بیلد تازه ویندوز 11 از حوصله متن خارج است چرا که مایکروسافت تغییرات ریز و نامحسوس زیادی را هم اعمال نموده است که بیشتر آن ها مربوط به برطرف باگ و مسائل این چنینی است. از بین تغییرات ملموس هم بسیاری از آن ها برای تعداد کمی از اینسایدرها در دسترس قرار دارند و شرکت هنوز در مراحل اولیه تست آن ها واقع شده است. بنابراین باید منتظر بمانیم تا یک بیلد رسمی تر و پایدارتر از این سری منتشر گردد تا بتوانیم به صورت دقیق تر به آنالیز قابلیت های آن بپردازیم.

در حال حاضر اگر جز اینسایدرهای حلقه Dev هستید احتمالا می توانید این بیلد تازه را دریافت کنید. در غیر این صورت پیشنهاد می کنیم برای دسترسی به این قابلیت ها عجله نکنید چون ممکن است با نصب بیلدهای آزمایشی، سیستم شما دچار مشکل گردد.

منبع: Wccftech

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2158

به "مایکروسافت پیش نمایش بیلد 22509 ویندوز 11 را با بهبود منوی استارت منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایکروسافت پیش نمایش بیلد 22509 ویندوز 11 را با بهبود منوی استارت منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید