ساخت دارویی برای یک نوع بیماری طیور از گیاه درمنه خزری

به گزارش آی تی گپ، به گزارش خبرنگاران، فاطمه عندلیب دامپزشک یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه در این شرکت یک داروی گیاهی برای بیماری طیور ساخته و تولید شد، گفت: این دارو از گیاه درمنه خزری یا گواندواش با نام علمی (Artemisia annua L) از خانواده کاسنی و جنس درمنه ساخته شده است.

ساخت دارویی برای یک نوع بیماری طیور از گیاه درمنه خزری

وی با بیان اینکه داروهای ضد کوکسیدیوز محدودیت هایی را برای استفاده طیور ایجاد می کند، اظهار کرد: این دارو برای انواع طیور قابل استفاده است و هیچ گونه عوارضی در گوشت و تخم مرغ برای انسان ایجاد نمی کند.

وی گفت: داروهای ضدکوکسیدیوز بطور معمول مقاومت دارویی ایجاد می کنند و نمی توان در دوره بعدی برای گله طیور از آن استفاده کرد در حالی که مرغدار می تواند کوکسی از این دارو در دوره های متوالی و در هنگام بروز بیماری استفاده کند.

عندلیب اضافه کرد: بیشتر داروهای ضدکوکسیدیوز موجود در بازار با آنتی بیوتیک ها و سایر ضد کوکسیدیوزها تداخل دارویی دارد و در صورت استفاده همزمان می تواند باعث ایجاد مسمومیت در سطح گله شود در صورتی که این دارو هیچ گونه محدودیت و منع مصرف ندارد.

وی توضیح داد: در تحقیقات اجرا شده نیز مشخص شد که این داروی گیاهی موجب افزایش سطح سیستم ایمنی سلولی و سطح همورال نیز می شود.

مسئول فنی تولید شرکت دانش بنیان داروسازی شرکت با اشاره به اینکه در میان بیماری های انگلی طیور کوکسیدیوز یکی از مهم ترین بیماری ها محسوب می شود و می تواند خسارت زیادی به پرورش دهندگان طیور واردکند، گفت: این دارو برای پیشگیری و کنترل کوکسیدیوز طیور ناشی از گونه های مختلف ایمریا مورد استفاده قرار می گیرد.

عندلیب یادآور شد: گیاه درمنه خزری در شمال ایران وجود دارد، در فصل پاییز برداشت می شود و دارای خاصیت اووسیت کشی بالایی است که به همین علت موجب کاهش شمار اووسیت ها و در نتیجه افزایش وزن گله، بهبود شرایط فیزیولوژیکی گله و کاهش چشمگیر شمار تلفات گله می شود.

وی در خصوص مکانیسم درمان این داروی گیاهی توضیح داد: آرتمیزینین (Artemisinin) ماده موثره این داروی گیاهی دامپزشکی است که باعث افزایش فعالیت آندوپراکسیدازی سلول می شود که به نوبه خود موجب افزایش رادیکال های آزاد در سطح عامل ایجاد کننده بیماری است.

وی یادآورشد: رادیکال های آزاد در القای استرس اکسیداتیو مؤثر بوده و موجب آلکیله کردن پروتئین ها در تک یاخته شده و در نهایت موجب جلوگیری از رشد و تکثیر آن می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1471

به "ساخت دارویی برای یک نوع بیماری طیور از گیاه درمنه خزری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دارویی برای یک نوع بیماری طیور از گیاه درمنه خزری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید