دنده عقب یورو و دلار، کاهش حجم تزریق به بازار

به گزارش آی تی گپ، خبرنگاران: بازار متشکل با وجود کاهش میزان تزریق،شاهد کاهش قیمت نیز بود حجم بالای عرضه در روزهای گذشته و اخبار مثبت هسته ای از جمله دلایل ریزش قیمت دلار و یورو در بازار رسمی ارز است.

دنده عقب یورو و دلار، کاهش حجم تزریق به بازار

به گزارش خبرنگاران امروز قیمت دلار و یورو در بازار متشکل، سامانه سنا و بازار آزاد فرایند کاهشی را دنبال کردند.

و یورو در بازار متشکل، بازار آزاد و سامانه سنا فرایند کاهشی را دنبال کردند و اندازه شکاف بین نرخ بازار آزاد و سامانه سنا برای این دو ارز در روز سه شنبه کاهش یافت.

حجم مبادلات دلار که در سال جدید فرایندی خلاف فرایند قیمتی این ارز را در پیش گرفته و در حال افزایش بود، امروز در جهت عکس حرکت کرد و زیر متوسط 20 روز کاری که پشت سر گذاشتیم قرار گرفت. در نقطه مقابل حجم مبادلات روزانه یورو بالای متوسط این بیست روز قرار داشت.

قیمت متوسط دلار در معاملات بازار متشکل نسبت به روز گذشته 451 تومان کاهش یافت و روی رقم 23 هزار و 179 تومان قرار گرفت. نرخ خرده فروشی سنا نیز 165 تومان کم شد و روی 23 هزار و 368 تومان ایستاد. همراه با این تغییرات بازار آزاد 430 تومان کاهش یافت و 23 هزار و 750 تومان گزارش شد. بر این اساس اختلاف بین دلار بازار آزاد و سامانه سنا 382 تومان معادل 1.6 درصد بدست می آید. این اختلاف در روز گذشته نزدیک به 2.7 درصد بوده است و مشاهده می شود که اندازه شکاف بین دلار بازار آزاد و سامانه سنا قدری کوچک شده است.

اما در روزی که بازار آزاد تغییرات منفی قابل توجهی ثبت کرد و به زیر 24 هزار تومان کشیده شد، حجم مبادلات روزانه دلار متشکل که در سال جدید به طور کلی فرایند افزایشی را دنبال می کرد، زیر متوسط 20 روز کاری که پشت سرگذاشتیم قرار گرفت. حجم مبادلات روزانه دلار در روز سه شنبه با 57 درصد کاهش نسبت به روز گذشته روی رقم 2 میلیون و 536 هزار ایستاد. متوسط حجم مبادلات 20 روز کاری که پشت سر گذاشتیم 3 میلیون و 952 هزار بدست می آید. در نتیجه حجم معادلات روز گذشته 36 درصد از متوسط حجم مبادلات 20 روز کاری که پشت سر گذاشتیم کمتر بود.

تغییرات قیمت یورو

قیمت متوسط یورو بازار متشکل نسبت به روز گذشته 307 تومان کاهش یافت و روی رقم 27 هزار و 743 تومان قرار گرفت. نرخ یورو در سامانه سنا نیز 303 تومان کم شد و روی رقم 27 هزار و 977 تومان ایستاد. یورو بازار آزاد با 903 تومان کاهش قیمت، 28 هزار و 673 تومان مبادله شد. بر این اساس اختلاف بین یورو بازار آزاد و سامانه سنا 696 تومان معادل 2.5 درصد بدست می آید. اندازه شکاف یورو در روز گذشته 4.6 درصد بود. درنتیجه اندازه شکاف یورو نسبت به روز گذشته کوچک شد.

حجم مبادلات یورو

حجم مبادلات یورو نسبت به روز گذشته 5 درصد افزایش یافت و روی رقم 1 میلیون و 794 هزار قرار گرفت. متوسط حجم مبادلات یورو در 20 روز کاری که پشت سر گذاشتیم 1 میلیون و 582 هزار به دست می آید. در نتیجه حجم مبادلات روز سه شنبه از متوسط 20 روز کاری که پشت سر گذاشتیم بیشتر بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1703

به "دنده عقب یورو و دلار، کاهش حجم تزریق به بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنده عقب یورو و دلار، کاهش حجم تزریق به بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید