به بهانه بیانیه سه کشور اروپایی درباره ایران؛ وقتی اروپایی ها نقاب از چهره برداشتند

به گزارش آی تی گپ، نگاهی به بیانیه صادرشده توسط سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در مقصر دانستن ایران در حمله به تأسیسات نفتی عربستان نشان می دهد هدف اصلی این سه کشور از طرح این بیانیه چیست و همگام با آمریکا چه برنامه هایی علیه ایران دنبال می نمایند.

به بهانه بیانیه سه کشور اروپایی درباره ایران؛ وقتی اروپایی ها نقاب از چهره برداشتند

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

یک سال پیش در چنین روزهایی، مسئولان دولتی در حالی در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کردند که از آمریکا به دلیل خروج از برجام و برهم زدن توافق هسته ای که مورد تأیید سازمان ملل و قدرت های جهانی بود طلبکار بودند. در آن موقع وزیر امور خارجه کشورمان که به ظاهر همراهی سران اروپایی را نیز با خود به همراه داشت، سعی داشت راهی بیابد که نشان دهد حضور نداشتن آمریکا در برجام چندان هم فرقی به حال ایران ندارد و کشورهای عضو 1+4 می توانند بدون حضور ایالات متحده نیز برجام را اجرایی نمایند.

یک سال از این کوشش ها و همچنین کوشش های اروپایی ها برای حفظ چهره و پیدا کردن راهی برای باقی نگه داشتن ایران در برجام گذشته است و روند حوادث و تحریم های اعمال شده توسط آمریکا نشان داده است که برجام بدون اطمینان حاصل کردن از این مسئله که ایالات متحده دیگر نتواند تحریمی علیه کشورمان اعمال کند چندان هم به درد نمی خورد و نمی توان به زنده نگه داشتن این جسم بی روح که بیشتر از یک سال است در کما مانده، امیدی داشت.

رسانه ها حالا در دومین حضور ایران در سازمان ملل بعد از خروج آمریکا از برجام نوشته اند که ایران مانند سال گذشته چندان هم نمی تواند روی اروپاییان حساب باز کند و هر دو طرف در شرایط فعلی به دنبال سخنرانی محکم و درعین حال پیدا کردن متحدانی در سازمان ملل هستند که شاید بتوانند حرف خود را به کرسی بنشانند.

نیویورک تایمز در این خصوص نوشته است: سال گذشته میلادی زمانی که محمدجواد ظریف و حسن روحانی وارد نیویورک شدند، به شدت مورد استقبال رسانه ها قرار گرفتند. آن ها ترامپ را رئیس جمهوری غیرمنطقی و غیرقابل اعتماد نشان داده او را فردی دانستند که زیر تعهدات و قول هایش می زند. در آن موقع اروپاییان نیز طرف ایران را می گرفتند تا بلکه بتوانند توافق هسته ای سال 2015 را حفظ نمایند. سال جاری اما حمله به تأسیسات نفتی عربستان آن ها را در موضع دفاع قرار داده است و نه حمله.

همین یک پاراگراف کافی است که بدانیم دقیقاً نقشه آمریکا و متحدان اروپایی اش برای مواجهه با ایرانی که تاکنون سه گام برای کاستن از تعهداتش در برجام برداشته است چیست. آن ها که هیچ پاسخی در برابر عملکرد خود در خصوص برجام نداشته و تنها به افزایش تنش ها در منطقه برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره پرداخته اند، هم اینک کوشش دارند با بهانه قرار دادن حمله به تأسیسات عربستان، ایران را وادار سازند تا همچنان به توافقی پایبند بماند که نه تنها هیچ آورده ای برایش نداشته بلکه تحریم های قبلی را نیز برگردانده و باعث ایجاد کمپین فشار حداکثری به کشور نیز شده است!

نگاهی به بیانیه صادرشده توسط سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در مقصر دانستن ایران در حمله به تأسیسات نفتی عربستان نشان می دهد هدف اصلی این سه کشور از طرح این بیانیه چه بوده است. در انتهای این بیانیه که در ظاهر در خصوص حوادث منطقه بوده و ربطی به مسائل هسته ای ندارد، بیان شده است: زمان آن رسیده است که ایران چارچوب مذاکرات طولانی مدت برای برنامه هسته ای و همچنین مسائل مرتبط با امنیت منطقه ای را که باید شامل برنامه های موشکی نیز باشد، بپذیرد.

اروپایی ها به همراه شریک آمریکایی خود البته برنامه های دیگری نیز برای ایران دارند. آن طور که برایان هوک نماینده ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا بیان نموده است، قرار است شورای امنیت سازمان ملل نیز در خصوص اقدامات ایران جلسه ای برگزار نموده و تحریم سلاح را که بر اساس توافق هسته ای بعد از یک سال برداشته می گردد، دوباره به روال قبلی علیه ایران به کار گیرد. او همچنین بیان نموده است که اروپاییان نیز قرار است تحریم هایی را علیه افراد و سازمان هایی که در برنامه های مرتبط با پهپادها و برنامه های موشکی ایران هستند اعمال نمایند. همچنین قرار است اقدامات دیگری نیز در این خصوص صورت گیرد که بعد از تکمیل شدن پرونده حمله به تأسیسات نفتی عربستان نوع برخوردهای اروپا با ایران نیز معین می گردد.

این نوع برخوردهای اروپایی در شرایطی صورت می گیرد که پیش ازاین تحلیلگران حوزه بین الملل در داخل کشورها بارها در خصوص وقت کشی اروپایی ها در خصوص برجام و اجرایی نکردن تعهداتشان به دولت هشدار داده بودند. بعدازاینکه دولت خاتمه به این هشدارها توجه کرد و سه گام برای کاستن از میزان تعهداتش در برجام برداشت، آن ها که در تمام طول این مدت به دنبال بازی کردن با ایران با انواع و اقسام راه های پیشنهادی بودند، نقاب از صورت برداشته و با طرح مسائل جدید و متهم کردن ایران به ایجاد تنش در منطقه به دنبال باج گیری دیگری در عرصه هسته ای هستند.

این در شرایطی است که رهبر انقلاب پیش ازاین نیز طی سخنانی در دانشگاه فرهنگیان که پس از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام انجام شد، به بعضی سخنان درباره ادامه این توافق با سه کشور اروپایی، فرمودند من به این سه کشور اعتماد ندارم و می گویم به این ها اعتماد نکنید. ایشان در بیانات خود در درس خارج فقهشان که در روزهای اخیر نیز برگزار گردید نیز یک بار دیگر ضمن اعلام اینکه ایران ازاین پس دیگر با آمریکا مذاکره نمی کند، تأکید کردند که اروپاییان نیز قابل اعتماد نیستند.

بر اساس بعضی حدس ها و اخبار منتشرشده از حاشیه جلسه مجمع عمومی سازمان ملل، دولت سعی دارد در این اجلاس و در دیدارها با اروپاییان به توافقی برای ادامه راه برجام برسد اما به نظر می رسد با اقدام امروز اروپا در انتشار این بیانیه و همراهی بی قیدوشرط و کامل با نقشه های آمریکا دیگر دلیلی برای ادامه مذاکرات و پایبندی به توافقی که دیگر هیچ اثری از زنده ماندن آن برجا نمانده است، وجود نداشته باشد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 503

به "به بهانه بیانیه سه کشور اروپایی درباره ایران؛ وقتی اروپایی ها نقاب از چهره برداشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به بهانه بیانیه سه کشور اروپایی درباره ایران؛ وقتی اروپایی ها نقاب از چهره برداشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید