ایران از واردکننده بنزین به صادرکننده این محصول تبدیل شده است

به گزارش آی تی گپ، بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال 98 که توسط رئیس دیوان محاسبات قرائت شد، ایران که تا سال 97 واردکننده بنزین بود، امروز به صادرکننده بنزین تبدیل شده و در سال 98 به صورت میانگین 3 میلیون لیتر در روز صادرات بنزین داشته است.

ایران از واردکننده بنزین به صادرکننده این محصول تبدیل شده است

به گزارش خبرنگار شانا، مهرداد بذرپاش، رئیس دیوان محاسبات در نشست علنی امروز (سه شنبه، نهم دی ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش این دیوان را درباره تفریغ بودجه سال 98 قرائت کرد.

در بخشی از این گزارش آمده است: میزان فراوری بنزین در سال 98 نسبت به سال 97 افزایش داشته است که دلیل عمده آن، قرار دریافت پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در مدار فراوری بوده است. در ضمنً با توجه به سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین از اواخر آبان سال 98 و همچنین شیوع ویروس کرونا در ماه های پایانی سال، میزان مصرف بنزین کاهش یافته است.

با توجه به افزایش فراوری و کاهش مصرف بنزین، کشور ما که تا سال 97 واردکننده بنزین بود و به طور متوسط در سال 97 روزانه 4.5 میلیون لیتر بنزین وارد می کرد، به صادرکننده بنزین تبدیل شد و در سال 98 به صورت میانگین 3 میلیون لیتر در روز صادرات بنزین داشته است که افزون بر جلوگیری از خروج ارز بابت واردات بنزین، موجب ورود ارز حاصل از صادرات بنزین در سال 98 و هفت ماهه سال 99 به ترتیب حدود 490 و 1.397 میلیون دلار شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1520

به "ایران از واردکننده بنزین به صادرکننده این محصول تبدیل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران از واردکننده بنزین به صادرکننده این محصول تبدیل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید