واکنش مجدد ظریف به اقدام تروئیکای اروپایی درباره برنامه موشکی ایران

به گزارش آی تی گپ، وزیر امور خارجه کشورمان با بازنشر بخشی از اظهارات برایان هوک درباره برنامه موشکی کشورمان، به طرف های اروپایی یادآور شد که برنامه موشکی ایران بر اساس قوانین بین المللی است.

واکنش مجدد ظریف به اقدام تروئیکای اروپایی درباره برنامه موشکی ایران

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش آی تی گپ، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتر خود نوشت: برایان هوک (نماینده ویژه آمریکا در امور ایران) یک یادآوری به موقع به همکاران اروپایی ما داد. او با صراحت تصدیق می نماید که آزمایش های موشکی ایران بر اساس قطعنامه 2231

شورای امنیت ممنوع نیست. هوک گفت: یکی از نواقص توافق هسته ای ایران این است که به منع آزمایش موشک های بالستیک ایران سرانجام داد.

سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان اخیرا در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل مدعی شده اند که توسعه بعضی از موشک های ایران خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت است و از او خواستند تا در گزارش بعدی خود درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی اعلام کند که توسعه این موشک ها با این قطعنامه شورای امنیت ناهمخوان است.

این ادعا در حالی مطرح شده است که قطعنامه 2231 تنها از ایران می خواهد از ساخت و توسعه موشک های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته ای پرهیز کند. ایران نیز بارها تاکید نموده که به دنبال توسعه چنین موشک هایی نیست و برنامه موشکی اش را طبق قوانین بین المللی فقط برای تقویت توان دفاعی خود گسترش می دهد، چراکه این حق هر کشوری است.

ظریف پیش تر هم درواکنش به این اقدام اروپایی ها گفته بود: جدیدترین نامه تروئیکای اروپایی به دبیرکل سازمان ملل درباره موشک های ایران دروغی باطل است تا بی کفایتی بدبختانه خودشان را در اجرای حداقلی ترین تعهداتشان ذیل برجام لاپوشانی نمایند.

ظریف گفته بود: اگر این کشورهای اروپایی اندکی اعتبار جهانی می خواهند، می توانند با اعمال حق حاکمیتی خود به جای تسلیم شدن در برابر زورگویی های آمریکا آغاز نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 645

به "واکنش مجدد ظریف به اقدام تروئیکای اروپایی درباره برنامه موشکی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مجدد ظریف به اقدام تروئیکای اروپایی درباره برنامه موشکی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید