مذاکرات ایران، روسیه و هند درباره افغانستان برای ممانعت از گسترش ناامنی در منطقه است

به گزارش آی تی گپ، یک کارشناس مسائل شبه قاره گفت: کشورهای منطقه از جمله ایران، روسیه و هند به دنبال این هستند که مذاکرات از سرگرفته گردد در حالی که شرایط افغانستان به سمت تشدید بحران پیش رفته و مساعد نیست.

مذاکرات ایران، روسیه و هند درباره افغانستان برای ممانعت از گسترش ناامنی در منطقه است

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید.

نشست سه جانبه ایران، روسیه و هند در موضوع افغانستان روز سهشنبه در مسکو برگزار گردید. در این نشست که به ریاست نمایندگان ویژه سه کشور برگزار گردید ضمن ابراز نگرانی از رشد افراط گرایی و تروریسم، از برقراری صلح و ثبات در افغانستان و همکاری های منطقه ای برای تحکیم صلح در این کشور حمایت به عمل آمد.

پیرمحمد ملازهی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره برگزاری این نشست و چشم انداز مذاکرات صلح در افغانستان می گوید: واقعیت قضیه این است که مذاکرات طالبان و دولت به بن بست کشیده شده و توافق اولیه ای که آمریکایی ها با طالبان انجام دادند بحث جداگانه ای است. لذا آنچه که دولت مشخص نموده با آنچه طالبان مدنظر دارند موضوعات جداگانه ای است که سبب شده هنوز به توافق نرسند.

وی توضیح داد: در حال حاضر شاهد هستیم که حملات نظامی چه از سمت طالبان و چه داعش افزایش پیدا نموده و در نمونه اخیر هم طی حمله ای تروریستی به دانشگاه کابل تعدادی از دانشجویان کشته شدند. در نتیجه این مسائل شرایط را پیچیده تر نموده است.

این کارشناس مسائل شبه قاره اظهار کرد: کشورهای ایران، روسیه و هند از جمله کشورهایی هستند که در منطقه دارای صندلی بوده و برای خودشان هم صندلیی را در فرایند صلح افغانستان می بینند، لذا کوشش هایی را در این راستا انجام می دهند.

ملازهی همچنین اعلام کرد: در حال حاضر نسبت به فرایند صلح دو دیدگاه وجود دارد. دیدگاه نخست نفوذ کشورهای منطقه و پیش بردن مذاکرات بین الافغانی است نگاه دیگر هم آمریکایی ها هستند که معتقدند بر اثر توافقی که با طالبان انجام داده اند باید مذاکرات در همان راستا پیش برود.

وی اظهار کرد: اما کوشش ایران، روسیه، هند و حتی پاکستان و قطر به این نحو است که هر کدام می خواهند مذاکرات از سر گرفته گردد، اما یکی از مسائل این است که طالبان ضمناً انجام مذاکرات عملیات نظامی را گسترش داده هرچند در حملات اخیر آن را به داعش نسبت دادند اما طالبان نمی توانند آن را انکار نمایند که هیچ نوع ارتباطی با این مساله ندارند.

این کارشناس مسائل شبه قاره با بیان این که کشورهای روسیه، ایران و هند هر سه منافع مشترکی در فرایند مذاکرات صلح دارند گفت: در حال حاضر شرایط به گونه ای است که افغانستان به سمت تشدید بحران پیش رفته و شرایط داخلی مساعد نیست. کشورهای صاحب نفوذ منطقه هم کوشش می نمایند تا بتوانند این شرایط را بهبود بخشند. با توجه به فرایند گسترش داعش در افغانستان اگر صلح اتفاق نیفتد به لحاظ امنیتی منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1335

به "مذاکرات ایران، روسیه و هند درباره افغانستان برای ممانعت از گسترش ناامنی در منطقه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات ایران، روسیه و هند درباره افغانستان برای ممانعت از گسترش ناامنی در منطقه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید