مخالفت گروه های شیعی عراق با معرفی الزرفی برای تشکیل دولت

به گزارش آی تی گپ، گروه های برجسته شیعی عراق امروز (چهارشنبه) مخالفت خود را با مامور شدن عدنان الزرفی از سوی رئیس جمهور برای تشکیل کابینه اعلام کردند.

مخالفت گروه های شیعی عراق با معرفی الزرفی برای تشکیل دولت

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از سایت شفق نیوز، برجسته ترین گروه های سیاسی شیعی عراق امروز چهارشنبه از اقدام برهم صالح، رئیس جمهور این کشور در مامور کردن عدنان الزرفی، رئیس فراکسیون ائتلاف النصر به ریاست حیدر العبادی برای تشکیل کابینه انتقاد کردند.

روز سه شنبه گروه های شیعی در منزل نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون برای تبیین مواضع خود در این خصوص جمع شدند. این گروه ها مشتمل بر ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری، دبیرکل سازمان بدر، ائتلاف دولت قانون، فراکسیون العقد الوطنی و فراکسیون النهج الوطنی است.

بعد از این نشست گروه های سیاسی بیانیه ای را منتشر کردند که در آن مخالفت آشکار خود را با این فرایند اعلام و تاکید کردند، برهم صالح به واسطه مخالفت با مامور کردن نامزد فراکسیون بزرگ با روشی توجیه ناپذیر و انتخاب کاندیدای دیگر بدون موافقت اکثریت فراکسیون های ذی ربط، همه اصول قانون اساسی و عرف بین الملل را زیر پا گذاشت. بنابراین آنها همه شیوه ها و ابزارهای قانونی، سیاسی و مردمی را برای توقف این فرایند بکار خواهند بست. این فراکسیون ها از شرکای خود خواستند تا موضع ملی صریحی را برای ممانعت از نقض ها اتخاذ کنند تا همکاری ملی و منافع همگان محقق و امنیت و ثبات در عراق برقرار شود.

پیشتر، این گروه ها اسعد العیدانی، استاندار بصره را برای تصدی پست نخست وزیری کاندید کرده بودند، اما رئیس جمهور عراق محمد توفیق علاوی را به جای او معرفی کرد که مجلس به وی رای اعتماد نداد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 992

به "مخالفت گروه های شیعی عراق با معرفی الزرفی برای تشکیل دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت گروه های شیعی عراق با معرفی الزرفی برای تشکیل دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید