ماسکی که با شناسایی کرونا روشن می شود

به گزارش آی تی گپ، گروهی از دانشمندان موسسه ام.آی.تی و دانشگاه هاروارد در حال کار بر روی توسعه ماسکی هستند که توانایی شناسایی ویروس ها از جمله کروناویروس را داشته باشد و پس از شناسایی روشن شود.

ماسکی که با شناسایی کرونا روشن می شود

بر اساس اطلاعات موجود در موسسه ویس دانشگاه هاروارد، تیمی از دانشمندان دانشگاه هاروارد و موسسه ام.آی.تی در سال 2016 هنگام شیوع ویروس هایی مانند زیکا و ابولا ابزارهای تشخیصی را برای شناسایی این ویروس ها توسعه دادند، حال اکنون با کمک آن ابزارها در حال توسعه ماسک صورت هستند که بتواند ویروس کرونا را شناسایی کند. بنابر گزارش ها آزمایش این ماسک طی هفته های آینده انجام خواهد شد.

اکنون پژوهشگران در حال تطبیق آن ابزار بر روی ماسک هستند تا هنگامی که یک فرد مبتلا به کروناویروس نفس می کشد، عطسه و یا سرفه می کند، آن ماسک سیگنال فلورسنت از خود منتشر کند. پزشکان حتی ممکن است بتوانند از آن ماسک ها برای شناسایی بیمارانی که در اتاق انتظار منتظر هستند، به عنوان یک ابزار برای غربالگری مقدماتی افراد استفاده کنند.

حتی از آنها می توان در فرودگاه ها نیز استفاده کرد و اگر آزمایش این ماسک ها موفقیت آمیز باشد، می تواند خطاهای سایر روش های غربالگری مانند اندازه گیری دما را اصلاح کند.

به گفته دانشمندان در این شرایط که با مشکلاتی مانند کمبود آزمایش های تشخیصی و تاخیر در اعلام نتایج آزمایش روبرو هستیم، به ابزارهای تشخیصی که به سرعت بیماران را شناسایی کنند، بسیار نیاز داریم.

ببر اساس اعلام بیزینس اینسایدر، محققان اظهار کرده اند که توسعه این ماسک در آزمایشگاه فعلا در مرحله مقدماتی است؛ اما نتایج تا به امروز امیدوارکننده بوده است. در چند هفته گذشته، محققان توانایی تشخیص حسگرها را بر روی نمونه های کروناویروس موجود در یک نمونه بزاق کوچک آزمایش کردند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که در سال 2018، حسگرهای این آزمایشگاه قادر به تشخیص ویروس سارس، سرخک، هپاتیت C، آنفلوآنزا ، ویروس نیل غربی و دیگر ویروس ها بودند.

حسگرها از مواد ژنتیکی RNA و DNA ساخته شده اند که به ویروس ها متصل می شوند. این مواد ژنتیکی با روش خشک کردن انجمادی و با کمک دستگاهی به نام لیوفیلیزر (lyophilizer) که رطوبت آن ها را جذب می کند، به درون پارچه وارد می شوند.

حسگرهای مذکور برای فعال شدن به رطوبت حاصل از ذرات تنفسی مانند بزاق یا مخاط و شناسایی توالی ژنتیکی ویروس نیاز دارند. با این حال، سیگنال تشخیص با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، به همین دلیل دانشمندان برای ایجاد نور فلورسنت از دستگاهی به نام فلوریمتر (fluorimeter) استفاده می کنند.،ایسنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1129

به "ماسکی که با شناسایی کرونا روشن می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسکی که با شناسایی کرونا روشن می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید