دولت عراق مانع تداوم تحرکات آمریکاییها شود

به گزارش آی تی گپ به نقل از المعلومه، نعیم العبودی نماینده مجلس عراق اعلام کرد: اقدام آمریکا در نصب سامانه دفاع هوایی در سفارت آمریکا در بغداد نقض آشکار فعالیت و اقدام دیپلماسی است.

دولت عراق مانع تداوم تحرکات آمریکاییها شود

وی با اشاره به تحرکات آمریکایی ها در عراق از دولت این کشور خواست که مانع این تحرکات شود.

العبودی گفت: حاکمیت عراق باید در راس اهتمام دولت عراق باشد. آنچه سفارت آمریکا انجام داده است، نقض آشکار حاکمیت عراق است.

الرکابی: هیچ سفارتخانه ای در جهان نیست که مسلح به سلاحی باشد که سفارت آمریکا در بغداد در اختیار دارد

از سوی دیگر کاطع الرکابی عضو کمیسیون امنیت و دفاع در مجلس عراق گفت: هیچ سفارتخانه ای در جهان نیست که مسلح به سلاحی باشد که سفارت آمریکا اکنون در بغداد در اختیار دارد. این اولین بار نیست که آمریکا چه از طریق پایگاههای خود و چه اکنون از طریق سفارتش که یک مکان دیپلماتیک به شمار می رود، دست به اقدامات تحریک آمیز می زند.

وی افزود: نصب سامانه پدافند هوایی در سفارت آمریکا و داخل یک منطقه مسکونی و امنیتی سابقه خطرناکی است. این اقدام، اقدام تحریک آمیز بسیار خطرناک و چالش بزرگی برای دولت عراق است و باعث ارعاب خانواده های داخل آن منطقه می شود علی الخصوص اینکه مجتمع های مسکونی موجود در داخل منطقه سبز تنها 50 متر با سفارت امریکا فاصله دارند. این سفارتخانه پریروز و بیشتر از دو ساعت از سامانه های پدافند هوایی استفاده کرد و صداهایی ایجاد کرد که باعث وحشت خانواده ها و بچه ها شد.

این نماینده عراقی در پایان با بیان اینکه ازدولت عراق خواسته می شود که در قبال این اقدام تحریک آمیز آمریکا موضع گیری کند، افزود: ما این موضوع را در جلسه آینده مجلس بررسی خواهیم کرد. برای اولین بار در جهان است که یک سفارتخانه در جهان مسلح به چنین سلاحی می باشد.

این در حالی است که صباح العکیلی تحلیلگر امور امنیتی عراقی اعلام کرد: دولت الکاظمی باید با شفافیت موضع خود را درباره نصب سامانه دفاع موشکی در داخل سفارت آمریکا در بغداد، روشن کند که آیا با موافقت آن بوده یا خیر؟

وی افزود: نصب سامانه های دفاع موشکی پیشرفته در داخل سفارت واشنگتن در بغداد بسیار نگران کننده است زیرا این سفارتخانه مرکزی دیپلماتیک است که حمایت آن برعهده کشور میزبان است و پایگاه نظامی نیست.

این تحلیلگر عراقی تاکید کرد: نصب این سامانه ها و برگزاری مانور به ایجاد فضایی آکنده از نگرانی نزد شهروندان به ویژه ساکنان اطراف منطقه سبز منجر شده است.

این در حالی است که میثاق ابراهیم نماینده وابسته به ائتلاف فتح عراق در مجلس هم اعلام کرد که آزمایش سامانه دفاع موشکی بدون اطلاع دولت عراق نشانه ضعف دولت مصطفی الکاظمی و تحقیر آن است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1203

به "دولت عراق مانع تداوم تحرکات آمریکاییها شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت عراق مانع تداوم تحرکات آمریکاییها شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید