خبرنگاران تلفات گورخر ایرانی در مهریز تکذیب شد

به گزارش آی تی گپ، یزد - خبرنگاران - مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد ،بعضی مطالب شبکه ها و فضای مجازی استان مبنی بر تلفات گورخر ایرانی در گوراب مهریز را تکذیب کرد.

خبرنگاران تلفات گورخر ایرانی در مهریز تکذیب شد

نیره پورملائی عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار آی تی گپ اضافه نمود: از هفته گذشته تا به امروز هیچ گونه تلفاتی از این گونه جانوری در هیچ یک از مناطق استان گزارش نشده است.

وی اضافه نمود: هفته گذشته سه راس گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش این گونه جانوری در شهرستان خاتم تلف شدند که نمونه برداری از قسمت های مختلف لاشه انجام و علت تلفات توسط تیم دامپزشکی متشکل از دامپزشکان این اداره کل و دامپزشکی استان تحت آنالیز است و نتایج تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

پورملائی گفت: همچنین یک تیم 16 نفری متشکل از کارشناسان و محیط بانان در روز جاری، سایت یادشده را رصد و پایش کردند که تلفات جدیدی مشاهده نشد.

در سال1376، تکثیر و پرورش گورخر ایرانی و بازگشت آن به طبیعت استان در دستور کار حفاظت محیط زیست یزد نهاده شد و سایت تکثیر و پرورش گورخر منطقه گوراب مهریز با هدف اولیه تکثیر و پرورش این گونه، رهاسازی و بازگشت آن به طبیعت بود.

سایت تکثیر و پرورش گورخر گوراب مهریز به مساحت 130 هکتار در 30 کیلومتری جاده مهریز - انار قرار گرفته است.

همچنین نخستین گونه گوزن زرد ایرانی در اردیبهشت ماه سال 85 به تعداد شش راس از دشت ناز ساری به یزد انتقال یافت که 2 راس تلف شدند و تنها چهار راس زنده ماند.

گوزن زرد ایرانی، گونه خاصی است که فقط در ایران زندگی می نماید زیستگاه های اصلی این گونه در گذشته در جنگل های گرمسیری خوزستان و جنگل های متراکم زاگرس بوده است.

منطقه حفاظت شده باغ شادی خاتم به مساحت 11 هزار و 660 هکتار بخشی از عرصه های جنگلی استان فارس و یزد است که در جنوبی ترین محدوده یزد و در شهرستان خاتم واقع شده است.

بیش از 800 گونه گیاهی، 170 نوع پرنده، 60 نوع پستاندار وحشی و بیش از 40 نوع خزنده در مناطق حفاظت شده استان یزد شناسایی شده است .

60 نیروی محیط بان، یک میلیون و 270 هزار هکتار مناطق حفاظت شده استان یزد را محافظت می نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 923

به "خبرنگاران تلفات گورخر ایرانی در مهریز تکذیب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تلفات گورخر ایرانی در مهریز تکذیب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید