خبرنگاران بی توجهی به کیفیت؛ آسیب پذیری بزرگترین بازار سیب کشور

به گزارش آی تی گپ، ارومیه- خبرنگاران- فصل پاییز، آغاز برداشت آخرین محصولات تابستانه کشاورزی از جمله سیب در آذربایجان غربی است، این میوه شیرین، شاخص ترین محصول این استان به شمار می رود اما بی توجهی به بهبود کیفیت، موجب بروز مسائل اساسی در تولید، عرضه، صادرات و ارزش آفرینی این محصول مهم و پردرآمد برای کشاورزان شمال غرب کشور شده است.

خبرنگاران بی توجهی به کیفیت؛ آسیب پذیری بزرگترین بازار سیب کشور

به گزارش خبرنگاران، سیب به عنوان یکی از محصولات مهم کشاورزی آذربایجان غربی از ظرفیت بالایی برای عرضه در داخل کشور و صادرات به کشورهای همسایه و حتی بسیاری از کشورهای دور است.

با فرا رسیدن فصل پاییز، باغ های سیب در آذربایجان غربی به بار می نشیند و باغداران این محصول خود را برداشت می کنند تا بخشی از آن وارد چرخه صنعت شود و بخش دیگری برای مصرف انسانی وارد بازار و یا در سردخانه برای سایر فصول نگهداری شود.

آذربایجان غربی، قطب مهم تولید سیب درختی در کشور است و با برآورد تولیدی که همه ساله از یک میلیون تن فراتر می رود، همواره بخشی از بازار داخلی کشور به ویژه در ایام نوروز و بخش قابل توجهی از بازار کشورهای همسایه امیدوار استفاده از این میوه شیرین پاییزی است.

البته در راستا تولید، نگهداری، عرضه و صادرات این محصول بسیار ارزشمند کشاورزی، مسائل زیادی ایجاد می شود که زمینه جلوگیری از ارزش آفرینی بالای آن و حتی بازگردانده شدن محموله های صادراتی را فراهم می کند؛ امری که در اذهان بسیاری از فعالان این بخش طی سال های اخیر حک شده و باقی مانده است.

نبود زیرساخت های کافی برای برندسازی و بسته بندی این محصول باعث شده تا سیب آذربایجان غربی از تمام ظرفیت خود برای صادرات بی بهره باشد و این درحالی است که بخش قابل توجهی از سود حاصل از صادرات این محصول به جیب کشورهای همسایه می رود.

سیب ارومیه با برند افغانستانی به بازار شبه قاره هند می رود

شفیق سرکارگر افغانی که در یکی از باغ های سیب حاشیه ارومیه به برداشت سیب توسط کارگران نظارت داشت، در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران با بیان علت حضورش در ارومیه و باغ های سیب گفت: محصول سیب این باغ در ابتدا به افغانستان روانه شده و پس از آن با برند این کشور به کشورهایی نظیر پاکستان و هندوستان صادر می شود.

وی افزود: مقدار کمی از این محصول برای مصرف داخلی به افغانستان برده می شود و هدف اصلی صادرات سیب به سایر کشورهاست.

این سرکارگر افغانی با اشاره به نحوه برداشت این محصول گفت: به کارگران آموزش داده شده که سیب ها را با دقت چیده و پس از جداسازی، سیب های هم اندازه را به ردیف در یک جعبه قرار داده و برچسب شرکت را با نظم به روی سیب ها بچسبانند.

این درحالی است که بسیاری از باغداران آذربایجان غربی با عدم رسیدگی و برداشت در زمان مناسب کیفیت محصول خود را به درجه 2 و سه کاهش می دهند و محصول خود را با زحمت و سود کم در اختیار دلالان قرار می دهند.

بیش از 27 واحد تولید آبمیوه و کنسانتره سیب در آذربایجان غربی مشتری سیب درجه سه یا محصول زیردرختی است که سالانه بیش از 300 هزار تُن از محصول سیب، یعنی بیش از یک سوم محصول تولیدی استان را فرآوری و روانه بازار می کند.

با تردد در جاده های آذربایجان غربی در نیمه اول پاییز منظره ناخوشایندی از صدها مرکز غیرمجاز انباشت سیب زیردرختی به چشم می خورد، در حالی که طبق قوانین و دستورالعمل ها انباشت سیب زیردرختی در حاشیه جاده ها ممنوع است.

حجم سیب زیردرختی در باغ های ارومیه بسیار بالاست

کریم اسکندرزاده یکی از باغداران روستاهای اطراف ارومیه درحالی که محصول سیب درجه 3 خود را برای تحویل به یکی از این مراکز آورده بود، گفت: حجم محصول سیب زیر درختی در باغ ها زیاد است، به گونه ای که نمی توان آن را نگهداری کرد.

وی افزود: از سوی دیگر کارخانه ها حاضر به خرید یک جای همه محصول زیر درختی نیستند و همین موضوع یکی از عوامل پایین نگه داشتن قیمت این محصول است و با توجه به مشکل نبود فضای نگهداری چاره ای جز تحویل به مراکز خرید این محصول ودلالان با قیمت پایین نیست.

کشاورزان ناچار به تحویل سیب زیردرختی به دلالان هستند

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه انباشت سیب در کنار جاده های این استان ممنوع است و با متخلفان برخورد می شود، گفت: باغداران نمی توانند روزانه سیب زیردرختی خود را به علت طولانی بودن فرایند ریزش محصول و نیز کم بودن آن به کارخانه بفروشند، بنابراین باید به دلالان تحویل دهند.

اکبر کرامتی با بیان اینکه بر اساس قانون نیز تولیدکنندگان مواد غذایی موظف هستند تا مواد اولیه خود را از مراکز مجاز و بهداشتی تهیه کنند، افزود: خرید تدریجی کنار جاده ای دارای مسائلی از جمله غیربهداشتی و ایجاد سیمای ناموزون برای آذربایجان غربی است.

در حال حاضر 80 فقره مجوز جمع آوری سیب زیردرختی در استان آذربایجان غربی صادر شده که با استقبال باغداران روبرو نبوده است.

باغداران استان امسال با برداشت بیش از یک میلیون و 40 هزار تن سیب، رتبه نخست تولید این محصول را در کشور به خود اختصاص داده اند.

بیشترین میزان سیب آذربایجان غربی در ارومیه تولید می شود و شهرستان های اشنویه، سلماس و مهاباد به ترتیب در رتبه های بعدی تولید این محصول قرار دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1396

به "خبرنگاران بی توجهی به کیفیت؛ آسیب پذیری بزرگترین بازار سیب کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بی توجهی به کیفیت؛ آسیب پذیری بزرگترین بازار سیب کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید