تجمع اعتراضی طرفداران شیخ زکزاکی در پایتخت نیجریه

به گزارش آی تی گپ، شماری از مسلمانان نیجریه در تظاهراتی در پایتخت این کشور خواهان آزادی سریع رهبر جنبش اسلامی نیجریه شدند.

تجمع اعتراضی طرفداران شیخ زکزاکی در پایتخت نیجریه

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، جمعی از مسلمانان نیجریه چهارشنبه با برپایی تجمعی اعتراضی از دولت نیجریه و دستگاه قضایی این کشور آزادی سریع شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه را خواهان شدند.

طرفداران شیخ ابراهیم زکزاکی در منطقه ویس در آبوجا پایتخت نیجریه تظاهراتی برپا کردند. حاضران در این تجمع مردمی با در دست داشتن تابلو ها و دست نوشته هایی ضمن حمایت از شیخ زکزاکی و همسرش، آزادی سریع و بدون قید وشرط این دو را خواهان شدند.

در بعضی از این دست نوشته ها به پنج سال حبس غیر قانونی شیخ زکزاکی و همسرش اشاره شده بود. از دیگر نکات قابل توجه در این تظاهرات حضور بانوان مسلمان نیجریه ای بود.

شیخ زکزاکی از آذرماه 1394 با حمله نیرو های ارتش و پلیس به اقامتگاه وی در ایالت کادونا در شمال نیجریه بازداشت شد؛ یورشی که در نتیجه آن تعداد زیادی شهید و زخمی شدند. نیرو های امنیتی و نظامی نیجریه، زینت ابراهیم همسر شیخ زکزاکی را هم دستگیر کردند.

بسیاری از سازمان های بین المللی حقوق بشری این کشتار را محکوم می نمایند. سازمان عفو بین الملل نیز اوایل اردیبهشت 1395 گزارش داد که ارتش نیجریه مرتکب کشتار شیعیان، دفن آن ها در گور های جمعی و نابود کردن اسناد مرتبط با این جنایت شده است.

چندی قبل سهیلا زکزاکی فرزند شیخ ابراهیم زکزاکی، از وخیم بودن حال والدینش به علت اهمال پزشکی اطلاع داد و گفت که پدر و مادرش زمانی که دستگیر شدند هر دو زخمی بودند و اکنون به دلیل محرومیت از مراقبت های پزشکی و درمانی شرایط سلامتی آن ها وخیم تر شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1501

به "تجمع اعتراضی طرفداران شیخ زکزاکی در پایتخت نیجریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجمع اعتراضی طرفداران شیخ زکزاکی در پایتخت نیجریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید